Informacje

Pisarka Olga Tokarczuk zgłoszona do tytułu honorowego obywatela Wrocławia

Dodano:
Pisarka Olga Tokarczuk zgłoszona do tytułu honorowego obywatela Wrocławia

fot.PAP/EPA

Olga Tokarczuk pisarka, poetka i felietonistka związana z Wrocławiem została zgłoszona do tytułu honorowego obywatela Wrocławia – poinformował Wrocławski magistrat. Nagroda jest przyznawana przez Radę Miejską od 1993 roku.

„Jesteśmy przekonani, że jej kunszt literacki, ceniony zarówno przez czytelników jak i krytyków, a także promowanie Wrocławia oraz Dolnego Śląska predestynują panią Olgę Tokarczuk do przyznania tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus” - napisali wnioskodawcy pod listem do Komisji Nominacyjnej Rady Miejskiej.

Jak podano, jest to wniosek wystosowany przez Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, Jarosława Charłampowicza, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz członków klubów Nowoczesna, Sojusz dla Wrocławia i Koalicyjnego Klubu Obywatelskiego.

Olga Tokarczuk debiutowała w 1979 r. jak autorka opowiadań w czasopiśmie „Na przełaj”. W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść „Podróż ludzi Księgi”, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek. Akcja jej drugiej powieści „E.E.” osadzona jest we Wrocławiu początku XX wieku. Jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy.

Jest laureatką licznych polskich i zagranicznych nagród literackich oraz jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek. W 2010 r. została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2018 r. otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera.

Z Dolnym Śląskiem związana jest od ponad 30 lat. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia - „Civitate Wratislaviensi Donatus” przyznaje Rada Miejska Wrocławia wybitnym osobom, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym. W tym gronie są np. papież święty Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Jan Nowak-Jeziorański, Vaclav Havel.

 • 04:16 Maurice Ravel Bolero
 • 04:32 Giuliano Carmignola, Antonio Lolli Violin Concerto in C major (3)
 • 04:40 Johann Strauss I Radetzky-Marsch
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic