Otwarto wystawę "Hłaskoteka"

Wystawę zdjęć i grafik zainspirowanych twórczością Marka Hłaski otwarto we wtorek we Wrocławiu. Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie MłodaRP w ramach projektu "Teraz Hłasko".

Na wystawie zaprezentowanych zostało pięć zdjęć i trzy grafiki. Przy każdej pracy znajduje się cytat z dzieł zmarłego w 1969 r. pisarza.

Jak powiedział organizator akcji "Teraz Hłasko", Marcin Żukowski, wystawa ma pokazać, że mimo upływu lat twórczość Hłaski jest aktualna, a może być także inspirująca. "Prace na wystawę wybieraliśmy wspólnie ze znajomymi i mamy nadzieję, że dadzą one do myślenia wszystkim zwiedzającym" - mówił Żukowski.

Wystawę przygotowaną we wrocławskiej "Mediatece" można oglądać do 26 listopada.

Akcja "Teraz Hłasko" to inicjatywa, której celem jest przypomnienie twórczości Marka Hłaski. Pierwszym projektem była "Hławka", czyli pomysł Michała Kosiorka, żeby ufundować ławkę przy grobie Marka Hłaski na warszawskich Powązkach. Drugim pomysłem była wystawa "Pociąg do Hłaski" na stacjach metra Pole Mokotowskie i Imielin w Warszawie.

Żukowski zapowiedział, że akcja będzie trwała do 40. rocznicy śmierci artysty w czerwcu 2009 r. "Planujemy m.in. zorganizowanie Spotkań z Hłaską, podczas których prezentowane byłyby jego utwory" - dodał.

Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 r. Zadebiutował opowiadaniem "Baza Sokołowska" w 1954 r. Do najważniejszych dzieł Hłaski zalicza się: "Pierwszy krok w chmurach" (1956), "Ósmy dzień tygodnia" (1957), "Cmentarze" (1958) oraz "Wszyscy byli odwróceni" (1964).

W czerwcu 1969 r. Hłasko pojechał do Niemiec, by wziąć udział w zdjęciach do filmu na podstawie jego powieści "Wszyscy byli odwróceni". W drodze powrotnej z planu zdjęciowego Hłasko zatrzymał się u znajomego producenta filmowego w niemieckim Wiesbaden. Tam zmarł w nocy z 13 na 14 czerwca 1969 r.
Przyczyną śmierci było przedawkowanie środków nasennych połączone z nadmiernym spożyciem alkoholu. Został pochowany w Wiesbaden. W 1975 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano na warszawskich Powązkach.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic