Informacje

Niepokonany Ryszard Szurkowski

Dodano:
Niepokonany Ryszard Szurkowski

fot.PAP/Archiwum

Był jednym z największych sportowców PRL-u. Setki tysięcy Polaków stawały na trasie Wyścigu Pokoju, by go zobaczyć. Ryszard Szurkowski to dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, zwycięzca kilku Wyścigów Pokoju, dwunastokrotny mistrz Polski.

W autobiograficznej książce "Wyścig. Autobiografia" słynny sportowiec wyjawia nieodkryte dotąd szczegóły swej kariery. Jednocześnie dając do zrozumienia, że największa walka w jego życiu właśnie trwa...

"Z tym zwycięstwem w 1975 roku wiąże się ciekawa historia. Szczerze mówiąc, to od kwietnia tego roku byłem... słaby jak cholera! Przynajmniej na moje oczekiwania. Przyjeżdżałem do mety piąty, ósmy czy dwunasty, ale o wygrywaniu nie było mowy. A tu zaraz Wyścig Pokoju (...) Wysłali mnie z Szozdą do Londynu, gdzie ścigaliśmy się z zawodowcami. Później było Tour du Limousin we Francji, gdzie nagle poszła akcja po górkach. Dogoniłem ich, na mecie byłem trzeci, ale wyszedłem na pozycję lidera i wygrałem cały wyścig" - wspomina Szurkowski jedno ze swoich zwycięstw.

Na jego sportowej drodze ważną rolę odgrywali, oczywiście, trenerzy, którzy szkolili nie tylko w sporcie, ale byli także instruktorami w kwestii ogłady towarzyskiej, kultury i dobrego wychowania.

"Wprowadził zwyczaj chodzenia na posiłki w ubraniu cywilnym, a nie przepoconym, treningowym dresie. Wyrobił w nas nieprawdopodobną wręcz punktualność. Nie znosił spóźnień, a ci, którym zdarzało się to jeszcze, dość szybko stawali się chodzącymi zegarkami. Nie był to jednak wojskowy rygor, a wyrobienie w nas nawyku" - wspominał Szurkowski swego trenera, Henryka Łasaka.

A jakie jest, zdaniem Szurkowskiego, dzisiejsze kolarstwo, w porównaniu do tego sprzed lat? "Kolarstwo stało się mniej ciekawe. Gdybym miał porównać ten sport z moich czasów do tego z obecnych, to wydaje mi się, że dzisiaj najbardziej brakuje frajdy i romantyzmu. Ci, co jeżdżą na rowerze, wiedzą, o czym mówię" - wyznaje sportowiec.

Książka "Wyścig. Autobiografia", spisana przez Krzysztofa Wyrzykowskiego i Kamila Wolnickiego, zawiera mnóstwo ciekawych wspomnień, nieznanych faktów, refleksji. Po dramatycznym wypadku z czerwca 2018 roku król szos stanął przed największym wyzwaniem w swoim życiu. W autobiografii opowiada także o okolicznościach wypadku i walce o powrót do zdrowia.

Ryszard Szurkowski to jeden z najwybitniejszych w historii polskich kolarzy szosowych, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, najbardziej znany ze zdominowania przez kilka lat z rzędu Wyścigu Pokoju, trzykrotny mistrz świata amatorów oraz dwunastokrotny mistrz Polski. Poseł na Sejm PRL IX kadencji, trener, działacz sportowy, handlowiec, były prezes Polskiego Związku Kolarskiego. (PAP Life)

 • 21:45 Jerzy Matuszkiewicz Róża i Bez
 • 21:48 Alan Silvestri Back To The Future - Theme
 • 21:52 Antonin Dvorak Walce praskie
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic