Informacje

Naukowcy wytypowali najlepszy rodzaj książek dla dzieci

Dodano:
Naukowcy wytypowali najlepszy rodzaj książek dla dzieci

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Bajki, wierszyki a może opowieści o fantastycznych krainach? Jakie książki spodobają się dzieciom najbardziej? Wątpliwości rozwiewają najnowsze badania opublikowane na łamach " Frontiers in Psychology". Okazuje się, że dzieci wolą książki opisujące funkcje otaczającego ich świata.

Tak wielu rodziców może mieć dość niekończącej się serii pytań: „dlaczego?". "Jeśli dzieci będą bardziej zainteresowane lub podekscytowane czytaniem, będą prosić rodzica, aby czytał im więcej” - powiedziała CNN doktorantka Margaret Shavlik. "Jeśli znajdziemy książki, które są bardziej interesujące dla dzieci, być może będą miały większą motywację do czytania, a także mogą uzyskać z tego więcej korzyści" - dodaje.

W ramach badania naukowcy wybrali dwie książki dla dzieci dotyczące zwierząt: "Biggest, Strongest, Fastest" ("Największe, najsilniejsze, najszybsze") i "What Do You Do When Something Wants to Eat You?" ("Co robisz, gdy coś chce cię zjeść?"), autorstwa Steve'a Jenkinsa. Chociaż książki były skierowane do tej samej grupy odbiorców, różniły się nasyceniem informacjami. Dzieci zapytane o to, która książka była ich ulubioną, 44 proc. wskazało na tę, która była bogatsza o wyjaśnienia, które przekazywały więcej informacji na temat przyczyn i lepiej objaśniały zachodzące zjawiska.

Shavlik wskazuje, że wyjaśnienie, w jaki sposób coś działa, może doprowadzić do uwolnienia dopaminy, która jest odpowiedzią mózgu na przyjemność. Zrozumienie, znalezienie odpowiedzi i związków może okazać się bardzo satysfakcjonujące dla dzieci. Jak zauważa badaczka sięganie po książki, które będą zaspokajały głód wiedzy najmłodszych może je jedynie zachęcić i zwiększyć motywację do czytania.

Raport mówi, że wczesne zaangażowanie w czytanie może również poprawić umiejętność czytania i pisania oraz dać małym dzieciom lepszy start. Równocześnie pozwala bardziej krytycznie patrzeć na świat i dostrzegać, że każde działanie przynosi określony skutek. Badanie wykazało również, że podczas czytania książki warto dziecku tłumaczyć, co i dlaczego się wydarzyło. To może zwiększyć jego zainteresowanie.

Dlatego dr Dipesh Navsaria podkreśla, że warto zachęcać dzieci do zadawania jeszcze bardziej szczegółowych pytań, które rozwijają ich nieszablonowy sposób myślenia. Rozwijanie ciekawości u dziecka może przełożyć się na różnego rodzaju osiągnięcia w jego późniejszym życiu. (PAP Life)

 • 14:02 Franz von Suppe Lekka Kawaleria (Uwertura)
 • 14:10 Reinhold Heil, Tom Tykwer, Johnny Klimek Cloud Atlas End Title
 • 14:13 Taron Egerton, Elton John Your Song
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic