Informacje

Natalie Portman napisała książkę dla dzieci. Są w niej nowe wersje znanych bajek

Dodano:
Natalie Portman napisała książkę dla dzieci. Są w niej nowe wersje znanych bajek

fot.PAP/EPA/NINA PROMMER

Natalie Portman to kolejna gwiazda, która postanowiła stworzyć książkę dla dzieci. Wcześniej podobnym wyczynem pochwalił się Channing Tatum. Książka nosi tytuł „Natalie Portman’s Fables”, a aktorka pochwaliła się jej okładką za pośrednictwem portalu społecznościowego Instagram. Zdradziła też, co skłoniło ją do zajęcia się twórczością literacką. Powód jest niebanalny.

„Nie mogę doczekać się aż podzielę się z wami napisaną przeze mnie książką. Natalie Portman’s Fables opowiada na nowo historie znane z takich bajek jak „Żółw i zając”, „Trzy małe świnki” czy „Podróże z Aleksandrem i Emilią”. Uwielbiam te klasyczne opowieści i chciałam je uwspółcześnić, aby były bardziej przystosowane do świata, w jakim aktualnie żyjemy. Czytanie jej moim dzieciom było świetną zabawą i czekam na to, aż opowiecie mi o swoich wrażeniach z czytania tej książki swoim dzieciom” – napisała na Instagramie aktorka.

Na oficjalnej stronie książki znalazł się też napisany przez Natalie Portman list, w którym przybliżyła proces powstawania książki. „Kiedy moja córka przyszła na świat (Portman jest mamą dwójki dzieci, syna Alepha i córki Amalii - przyp. red.), poznałam nowy gatunek literatury: feministyczne książki dla dzieci. Wśród otrzymanych prezentów było wiele książek o nieustraszonych dziewczynkach, kobietach, które zmieniły historię oraz, dosłownie, dzieciach feministkach. Nie chciałam ich czytać mojej córce. Byłam smutna, tłumacząc małemu dziecku, że dziewczynki i kobiety stają przed tyloma przeszkodami i są traktowane inaczej, zanim na poważnie zaczną poznawać świat” – tłumaczy Portman.

„Kiedy urodził się mój syn, nikt nie dawał mi takich książek. Myślę, że coś jest nie tak w tym, że chłopcy mogą czytać normalne, zabawne historie o dżdżownicach, deszczowych dniach, gadających cyferkach, podczas gdy dziewczynki są od małego przeładowane opowieściami o świadomej społecznie powadze. Wydaje mi się, że chłopcy potrzebują takiej edukacji nawet bardziej. Zaczęłam więc czytać córce +normalne+ książki i uderzyło mnie w nich to, że większość ich bohaterów – łącznie ze zwierzętami – była płci męskiej. Z tego powodu chłopcy nie mają zbyt dużo okazji, by poznać kobiecy umysł” – pisze dalej aktorka.

W efekcie Portman zdecydowała się na napisanie własnej książki. Nie chciała jednak „wyrzucać do kosza historii wychowywania dzieci”. Zamiast tego wzięła klasyczne historie i zmieniła je tak, by odpowiadały współczesnemu światu. Światu, w którym „połowa królestwa zwierząt jest żeńska, połowa męska, a niektórzy nie należą do ani jednej z tych grup, bądź do obydwu na raz”.

Książka Natalie Portman trafi na półki księgarskie 20 października. Już teraz można zamówić ją w przedsprzedaży. (PAP Life)

 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic