Informacje

Nagrody Grand Press: Wojciech Bojanowski Dziennikarzem Roku 2017

Dodano:
Nagrody Grand Press: Wojciech Bojanowski Dziennikarzem Roku 2017

Wojciech Bojanowski otrzymał we wtorek tytuł Dziennikarza Roku 2017. Na gali konkursu miesięcznika "Press" nagrodami Grand Press uhonorowano również m.in. Magdalenę Kicińską, Katarzynę Włodkowską i Andrzeja Stankiewicza.

Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany "za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu" przyznano w tym roku Wojciechowi Bojanowskiemu, reporterowi "Faktów" TVN.  Wyróżniono go m.in. "za niestrudzone podążanie za tropem i zachowanie standardów, także w obliczu nacisków ze strony organów ścigania, za bezkompromisowość w podejmowaniu tematów, które władze chcą ukryć, za przypomnienie, że dziennikarstwo to też ważna moc sprawcza, za stawanie w obronie tajemnicy dziennikarskiej".

"Bardzo wierzę, że w tych trudnych, skomplikowanych czasach, kiedy dziennikarze są zwalniani z tajemnicy dziennikarskiej, kiedy nakładane są duże finansowe kary, kiedy czasem strach wyjść na manifestację – to są właśnie idealne okoliczności do renesansu dziennikarstwa" - powiedział Bojanowski, odbierając wyróżnienie. Jak dodał, to czym się zajmuje traktuje "jako wielkie zobowiązanie".

Wyróżniony zwrócił się także do środowiska dziennikarskiego. "To od nas zależy – od naszego zaangażowania - czy tę niezależność dziennikarską o której tyle dzisiaj mówiliśmy - utrzymamy, czy będziemy się wspierać, walczyć o to; czy będzie nam na tym zależeć, by poprzez swoją pracę pokazywać, że dobre dziennikarstwo zawsze się obroni" - powiedział.

W tym plebiscycie kolejne miejsca zajęli: Robert Mazurek (m.in. RMF FM ), Justyna Kopińska ("Duży Format – Gazeta Wyborcza"), redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski i Magdalena Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna").

Podczas 21. gali finałowej, która odbyła się we wtorek w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, poznaliśmy również pozostałych laureatów; odebrali oni Grand Pressy na najlepsze materiały dziennikarskie w poszczególnych kategoriach.

Bojanowski okazał się zwycięzcą również w kategorii Dziennikarstwo Śledcze, w której nagrodzono "Śmierć w komisariacie" ("Superwizjer" TVN 24); jak podkreślono reporter odkrył "prawdę o śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka, którego w komisariacie Wrocław Stare Miasto policjanci dręczyli i torturowali za pomocą paralizatora, a potem przez rok ukrywali tę zbrodnię przed opinią publiczną".

Za najważniejszą w kategorii News uznano informację "Zderzenie kolumny rządowej. Premier Beata Szydło w szpitalu" "Faktów" RMF FM, które jako pierwsze medium poinformowały o wypadku samochodu wiozącego premier Beatę Szydło w Oświęcimiu. Z kolei najlepszym tekstem publicystycznym okazał się "W imię brata" Andrzeja Stankiewicza ("Tygodnik Powszechny"), "w którym autor na licznych przykładach pokazuje, jak bardzo bieżąca polityka uprawiana przez Jarosława Kaczyńskiego odstaje od idei, które głosił jego brat, były prezydent Polski".

Wyróżniono także reportaże - najlepszym prasowym materiałem okazał się "Dom zły" Katarzyny Włodkowskiej ("Duży Format - Gazeta Wyborcza"), "opisujący tragiczną historię Ewy, którą mąż przez dwa lata więził w piwnicy, głodził, bił i gwałcił, lecz żadne urzędy i organy ścigania jej nie uwierzyły i nie pomogły". Wśród reportaży radiowych wygrała "Kenia - wojna o trawę" Agaty Kasprolewicz (Program I Polskiego Radia) "opowiadający o tym, jak politycy w Kenii, walcząc o głosy w wyborach, wykorzystują nienawiść rasową". Z kolei za najlepszy materiał telewizyjny uznano opowieść o tajemniczym morderstwie młodej dziewczyny pt. "Jak zamordowano Iwonę Cygan" Anny Barańskiej-Całek i Michała Fuji ("Superwizjer").

Według jury najlepszy wywiad w tym roku przeprowadziła Magdalena Kicińska ("Wysokie Obcasy - Gazeta Wyborcza"), która w "Bił mnie tylko w nocy" ukazała historię Karoliny Piaseckiej, żony polityka, który przez lata stosował przemoc wobec jej i ich córek.

W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne zwyciężył cykl "Bezprawie. Sieci apteczne od środka" Patryka Słowika i Jakuba Styczyńskiego ("Dziennik Gazeta Prawna"), opisujący "biznes apteczny, jego mroczną stronę i wielkie pieniądze, które sprawiają, że państwowi kontrolerzy są bezradni". Z kolei nagrodą "za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej", czyli Grand Press Digital nagrodzono Outride.rs - innowacyjny projekt dziennikarski, w ramach którego powstają reportaże multimedialne, analizy i relacje z ważnych wydarzeń na świecie; powstał on z inicjatywy Anny i Jakuba Górnickich, a laureaci nagrody, której partnerem jest Facebook, otrzymali czek na 15 tys. zł.

Nagrodę Grand Press Economy dla dziennikarza "wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów" przyznano Tomaszowi Jóźwikowi ("Dziennik Gazeta Prawna") za "wnikliwe prześwietlanie raportów finansowych spółek i prezentowanie ich bez publicystycznych emocji i politycznego skrzywienia". Laureat nagrody, której partnerem jest Allegro, dostał czek na 15 tys. zł.

Ustanowiona dwa lata temu Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego dla dziennikarza sportowego mającego "doskonały warsztat dziennikarski" oraz prezentującego "elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą", odebrał Paweł Wilkowicz.  (Sport.pl). "Ma ogromną wiedzę o świecie, która pozwala mu poruszać się swobodnie po tematach ze sportem związanych tylko okazjonalnie. Jego cykliczne Sam na sam ze sportowcami i trenerami to przykład najwyższej jakości wywiadów wideo w polskim internecie" - uzasadniono. Laureat odebrał czek na 10 tys. zł i statuetkę - replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup.

Dziennikarza Roku wytypowano głosami kolegiów redakcyjnych polskich mediów. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wskazuje zaś jury, w którym w tym roku zasiadali: Kamila Ceran, Roman Czejarek, Krzysztof Jedlak, Renata Gluza, Jerzy Jurecki, Marcin Kowalczyk, Edward Miszczak, Andrzej Skworz, Dariusz Rosiak, Sławomir Sierakowski, Radosław Sławiński, Tadeusz Sołtys, Marek Twaróg oraz Michel Viatteau.

Nagrodą dla Dziennikarza Roku 2017 jest czek równowartości 10 tys. euro, statuetka stalówki zaprojektowana przez Annę Rzeźnik oraz prezent od firmy Huawei, smartfon Mate 10 Pro. Zwycięzcy w kategoriach otrzymali z kolei czeki o równowartości 1000 euro, a w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne - dodatkowo smartfon Huawei - Mate 10 Pro wspomagany przez sztuczną inteligencję.

Grand Press to największy prestiżowy konkurs dziennikarski, organizowany od 1997 roku przez magazyn "Press". Do tegorocznej edycji zgłoszono rekordową liczbę 800 prac, a do finału - decyzją jury - zakwalifikowano 54 materiały. Gościem specjalnym tegorocznej gali był Ajder Mużdabajew - zastępca dyrektora generalnego krymsko-tatarskiego kanału telewizyjnego ATR nadającego z Kijowa.

 • 11:46 Felix Mendelssohn Sen Nocy Letniej (Marsz weselny)
 • 11:51 Wojciech Kilar Walc (Ziemia obiecana)
 • 11:55 Henry Mancini Lujon
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic