Informacje

Nagroda księżniczki Asturii dla pisarki Siri Hustvedt

Dodano:
Nagroda księżniczki Asturii dla pisarki Siri Hustvedt

fot.Pixabay

Siri Hustvedt, amerykańska pisarka i eseistka norweskiego pochodzenia, otrzymała w środę prestiżową nagrodę księżniczki Asturii w dziedzinie literatury za ambitną twórczość, zgłębiającą z perspektywy feministycznej niepokojące aspekty teraźniejszości.

Hustvedt, urodzona w stanie Minnesota, jest autorką powieści, esejów i wierszy, w których dała wyraz swoim zainteresowaniom neuronauką, psychoanalizą i które tłumaczono na 30 języków.

Prywatnie jest żoną Paula Austera, głośnego amerykańskiego pisarza, którego dziadkowie ze strony ojca pochodzą ze Stanisławowa w Galicji. Auster tę samą nagrodę otrzymał w 2006 roku.

Hustvedt podejmuje w swoich dziełach przede wszystkim zagadnienia tożsamości, a jej artykuły ukazują się również w specjalistycznych periodykach zajmujących się psychoanalizą i neuronauką.

Jak powiedziała agencji EFE, najważniejsza jest wyobraźnia: "siła wyobraźni pozwala nam wejść w przestrzenie przeszłości i przyszłości i zmienić człowieka w kogoś innego".

Cześć swojej eseistyki pisarka poświęca również sztuce.

W 2014 roku otrzymała doktorat honorowy Uniwersytetu w Oslo, który zaliczył ją do najważniejszych współczesnych autorów literatury pięknej.

W Polsce ukazały się jej powieści "Na oślep" w tłumaczeniu Krzysztofa Obłuckiego w 1999 roku, rok później "Oczarowanie Lily Dahl" w tłumaczeniu Magdaleny Słysz, "Co kochałem" w przekładzie Renaty Gorczyńskiej w 2006 roku, "Amerykańskie smutki" w 2011 roku w tłumaczeniu Wojsława Brydaka, a w 2016 roku "Świat w płomieniach" przetłumaczony przez Jerzego Kozłowskiego.

Pisarka odwiedziła Polskę, była gościem Festiwalu Conrada w Krakowie w 2017 roku.

Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Po wstąpieniu w 2014 r. na tron fundatora nagrody, księcia Filipa, fundacja przyznająca ją od 1981 r. działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji - Eleonora Burbon Ortiz.

Wynosząca 50 tys. euro nagroda jest przyznawana co roku w ośmiu dziedzinach, takich jak m.in. sztuka i badania naukowe. Wyróżnienie nazywane jest często "hiszpańską nagrodą Nobla".

Dwa lata temu Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii otrzymał Adam Zagajewski.

 • 05:07 Josef Strauss Wiener Fresken Walzer op. 249
 • 05:16 Harry Gregson-Williams, John Powell Main Titles
 • 05:20 Dorota Miśkiewicz La valse du mal
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic