Informacje

Matematyka nie będzie obowiązkowa na maturze? Taka jest propozycja NIK

Dodano:
Matematyka nie będzie obowiązkowa na maturze? Taka jest propozycja NIK

Zdjęcie ilustracyjne: Shutterstock

Najwyższa Izba Kontroli chce zawiesić obowiązkową maturę z matematyki. Swoją propozycję argumentuje wynikami ostatniego raportu. "Z nauczaniem matematyki w polskich szkołach nie jest najlepiej. Forma i sposób jej nauczania nie sprzyja pełnemu rozwojowi kompetencji matematycznych u uczniów"- podkreśla w raporcie NIK.

 NIK chce zawieszenia obowiązkowej matury z matematyki

Najwyższa Izba Kontroli proponuje zawieszenie obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Jak twierdzi NIK, obecnie nauczanie tego przedmiotu w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia. Tak wynika z ich ostatniego raportu.

    "Z nauczaniem matematyki w polskich szkołach nie jest najlepiej. Forma i sposób jej nauczania nie sprzyja pełnemu rozwojowi kompetencji matematycznych u uczniów. Potwierdzają to osiągane przez nich wyniki"

- podkreśla NIK w swoim najnowszym raporcie. I dodaje, że nie chce całkowicie rezygnować z obowiązkowego egzaminu z matematyki, a jedynie zawiesić do czasu poprawy skuteczności nauczania tego przedmiotu.

Niepokojące wyniki raportu NIK

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, skontrolowanych przez nich szkołach ponadgimnazjalnych ponad 42% uczniów w latach 2015-2017 otrzymało na świadectwach ocenę dopuszczającą (tj. dwóję). Nieco lepiej było w gimnazjach (23 %). W skontrolowanych przez NIK szkołach podstawowych ocenę dopuszczająca z matematyki otrzymało natomiast 10% uczniów.

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli znalazły się również informacje na temat wyników egzaminów maturalnych. Z danych Centralnej Komisji Edukacyjnej wynika, że średni wynik egzaminu maturalnego z matematyki w latach 2015 - 2017 wyniósł 55 %. To oznacza, że uczniowie mają dużo większe problemy z nią dużo większe niż z innymi maturalnymi przedmiotami. W tym samym okresie  z egzaminów języka polskiego i angielskiego  uczniowie uzyskiwali średnio 60 % i 73%. Z raportu NIK wynika również, że co szósty uczeń nie zdał egzaminu maturalnego z matematyki.

 • 15:35 Daniel Hope El Cid: Love Theme
 • 15:44 Sting Roxanne
 • 15:48 Alexandre Desplat Travel to the Island
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic