Informacje

"Lato'39. Jeszcze żyjemy". Premiera książki Marcina Zaborskiego

Dodano:
"Lato'39. Jeszcze żyjemy". Premiera książki Marcina Zaborskiego

Czym żyją Polacy w lipcu i sierpniu 1939 roku? Co ich cieszy, a czym się martwią? Marcin Zaborski, wracając do tamtego upalnego lata, wczytując się w archiwalną prasę i wpatrując się w stare fotografie, próbuje odtworzyć świat ostatnich miesięcy poprzedzających wojenny dramat. Przywołuje zapachy i smaki tamtego czasu. Właśnie ukazuje się jego książka "Lato'39. Jeszcze żyjemy".

Upalne lato. Ostatnie tygodnie poprzedzające wojenny dramat. Ich zapach i smak. Zapamiętane w zapiskach, doniesieniach prasowych, fotografiach.

Marcin Zaborski zabiera nas na hałaśliwe ulice miast i miasteczek, przywołuje codzienne życie i problemy ich mieszkańców. Śledzi trendy modowe i kulinarne, czyta kroniki kryminalne. Podróżuje do popularnych kurortów i „badów”, na ostatnie przedwojenne wakacje Polaków nad Bałtykiem.

Tymczasem w tle toczy się drugie życie: prężenie muskułów w polskiej armii, dramatyczne sceny z Gdańska, dyplomatyczne zabiegi, które mają uchronić świat przed eksplozją wojennej zawieruchy. Nadzieja na to, że uda się jej uniknąć przeplata się tu z przekonaniem o nieuchronności starcia, które na zawsze już zmieni świat.

Ale zanim to się stanie, w tej opowieści i na opublikowanych w niej archiwalnych zdjęciach, czas zatrzymuje się w ostatnich tygodniach 20-lecia międzywojennego. Epoki, która wciąż budzi nostalgię.

Marcin Zaborski (1979) – politolog, dziennikarz, od 2016 r. w redakcji RMF FM, wcześniej w Trójce.
Autor internetowego cyklu „Post Scriptum”(RMF24.pl), książki „Biuro Myśli Znalezionych” (pod tym tytułem prowadził autorski program na antenie Trójki).
Był gospodarzem cyklu programów „Cafe Historia” w TVP Historia. Prowadzi rozmowy dla magazynu „Newsweek Psychologia”. Doktor nauk humanistycznych. Jest wykładowcą akademickim
w Katedrze Dziennikarstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Pasjonuje się przeszłością i pamięcią społeczną. Prowadzi badania archiwalnej prasy.

 

 

 

 • 07:08 Stay
 • 07:12 Klaus Doldinger Heimkehr / Auslaufen
 • 07:16 Hans Zimmer Madagascar: Best Friends (Orchestra Version)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 296, Sunday, 10 November 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  John Barry / Shirley Bassey
  Goldfinger
  Goldfinger
 • 3
  Cecilla Krull
  Dom z papieru
  My Life Is Going On
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic