Informacje

"Lato'39. Jeszcze żyjemy". Premiera książki Marcina Zaborskiego

Dodano:
"Lato'39. Jeszcze żyjemy". Premiera książki Marcina Zaborskiego

Czym żyją Polacy w lipcu i sierpniu 1939 roku? Co ich cieszy, a czym się martwią? Marcin Zaborski, wracając do tamtego upalnego lata, wczytując się w archiwalną prasę i wpatrując się w stare fotografie, próbuje odtworzyć świat ostatnich miesięcy poprzedzających wojenny dramat. Przywołuje zapachy i smaki tamtego czasu. Właśnie ukazuje się jego książka "Lato'39. Jeszcze żyjemy".

Upalne lato. Ostatnie tygodnie poprzedzające wojenny dramat. Ich zapach i smak. Zapamiętane w zapiskach, doniesieniach prasowych, fotografiach.

Marcin Zaborski zabiera nas na hałaśliwe ulice miast i miasteczek, przywołuje codzienne życie i problemy ich mieszkańców. Śledzi trendy modowe i kulinarne, czyta kroniki kryminalne. Podróżuje do popularnych kurortów i „badów”, na ostatnie przedwojenne wakacje Polaków nad Bałtykiem.

Tymczasem w tle toczy się drugie życie: prężenie muskułów w polskiej armii, dramatyczne sceny z Gdańska, dyplomatyczne zabiegi, które mają uchronić świat przed eksplozją wojennej zawieruchy. Nadzieja na to, że uda się jej uniknąć przeplata się tu z przekonaniem o nieuchronności starcia, które na zawsze już zmieni świat.

Ale zanim to się stanie, w tej opowieści i na opublikowanych w niej archiwalnych zdjęciach, czas zatrzymuje się w ostatnich tygodniach 20-lecia międzywojennego. Epoki, która wciąż budzi nostalgię.

Marcin Zaborski (1979) – politolog, dziennikarz, od 2016 r. w redakcji RMF FM, wcześniej w Trójce.
Autor internetowego cyklu „Post Scriptum”(RMF24.pl), książki „Biuro Myśli Znalezionych” (pod tym tytułem prowadził autorski program na antenie Trójki).
Był gospodarzem cyklu programów „Cafe Historia” w TVP Historia. Prowadzi rozmowy dla magazynu „Newsweek Psychologia”. Doktor nauk humanistycznych. Jest wykładowcą akademickim
w Katedrze Dziennikarstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Pasjonuje się przeszłością i pamięcią społeczną. Prowadzi badania archiwalnej prasy.

 

 

 

 • 03:17 Piotr Czajkowski IV Symfonia f-moll op.36 (2)
 • 03:27 Aleksandr Borodin Prince Igor (Polovtsian Dances)
 • 03:34 Seong-Jin Cho, Claude Debussy Passepied
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic