Informacje

Jubileusz 70-lecia Kena Folletta

Dodano:
Jubileusz 70-lecia Kena Folletta

fot.PAP/EPA

Nakłady jego książek przekroczyły 100 milionów. Powieść "Igła" stała się światowym bestselerem. Ken Follett kończy 70 lat.

Legenda głosi, że Follett, który był dziennikarzem, zaczął pisać powieści, bo brakowało mu... 200 funtów na naprawę samochodu. "Tak było!" - przyznał w jednym z wywiadów sławny pisarz. "Byłem biednym dziennikarzem, a naprawa samochodu miała kosztować 200 funtów. Kolega z redakcji podpisał umowę na powieść z małym wydawnictwem i dostał takie 200 funtów zaliczki. O to mi chodziło" - wyjaśniał autor "Igły".

Słynny Walijczyk urodził się 5 czerwca 1949 roku w Cardiff. Pisać zaczął w latach siedemdziesiątych, ale początki były skromne: jego książki, które publikował pod rozmaitymi pseudonimami, nie miały wielkiego powodzenia. Przez lata mógł jedynie marzyć o sławie...

Wielka Brytania, rok 1944. Trwają przygotowania aliantów do utworzenia drugiego frontu we Francji, zbliża się termin inwazji na Normandię, "najdłuższy dzień" - ale precyzyjnie obmyślone plany militarne w każdej chwili może zniweczyć działający na terenie Anglii niemiecki szpieg o kryptonimie "Igła". Brytyjski kontrwywiad mobilizuje wszystkie siły...

To zarys fabuły najsłynniejszej powieści "Igła" wydanej przez Folletta w 1977 roku pod własnym nazwiskiem. I dobrze się stało: książka błyskawicznie zdobyła zasłużony rozgłos, także w Polsce, gdzie pierwsze wydanie ukazało się nakładem Czytelnika w 1981 roku. W tym samym roku powieść została przeniesiona na kinowy ekran, a główną rolę zagrał Donald Sutherland.

Walijczyk mógł odetchnąć - osiągnął sukces...

Mógł, ale tego nie zrobił. Pisał książkę za książką, tworząc coraz bardziej rozbudowane dzieła, choćby trylogię "Stulecie", w której autor sięgnął też po historię Polski... "Musiałem, bo bez Polski nie ma historii Europy XX wieku. Jesteście kluczem - od was zaczyna się wojna, od was zaczyna się upadek Związku Radzieckiego" - wyjaśniał Follett w jednym z wywiadów.

Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim. Wszystko to pomieścił Follett w innej słynnej trylogii "Filary ziemi". Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta. Główne role zagrali: Ian McShane, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Rufus Sewell i Donald Sutherland.

W pisaniu pomogły Follettowi studia z filozofii, które odbył w Londynie, w University College. Ale interesuje się nie tylko filozofią, czy historią. Wraz ze swoim synem gra w zespole rockowym na gitarze basowej... (PAP Life)

 • 12:16 Francis Lai Un Homme Et Une Femme
 • 12:21 Georges Bizet Carmen (III Entract'e)
 • 12:25 Joaquin Rodrigo Concierto de Aranjuez (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic