Informacje

IBBY nagrodziła najlepsze książki dla dzieci

Dodano:

W Konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY jako najlepszą książkę dla dzieci nagrodzono "Łopianowe pole" Katarzyny Ryrych (wyd. Adamada. "Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zamienia się w żabę, w skarpetkach rosną dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka Dory ucieka nuda. Czy za tym wszystkim mogą stać pewna pani i jej kot?" - opisuje nagrodzona książkę wydawca. Autorką ilustracji jest Grażyna Rigall.

W kategorii "książka dla młodzieży" nagrodę otrzymało "Serce Neftydy" Marcina Szczygielskiego (wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik). To opowieść science fiction. Jej bohater - Effi - wkracza w dorosłość i tego samego dnia traci wszystko, do czego przywykł. Cumujący w pasie planetoid prom kosmiczny, na którym dorastał, zostaje unicestwiony, a w eksplozji ginie matka bohatera. Aby ją przywrócić do życia Effi musi wrócić na spustoszoną w licznych wojnach Ziemię.

Nagrodę graficzną odebrała Urszula Palusińska za książę obrazkową "Brzuchem do góry" (wyd. Dwie Siostry). To opowieść o tych, którzy tęsknią za latem, leniuchowaniem i patrzeniem w niebo.

IBBY nagrodziła też za ilustracje i koncepcję graficzną książki "Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów" z tekstem Ewy Solarz, Agnieszki Kowalskiej i Agaty Szydłowskiej (wyd. Wytwórnia). Autorami ilustracji są m.in. Jacek Ambrożewski, Tymek Jezierski, Piotr Młodożeniec.
 
Dziennikarka Iwona Haberny otrzymała nagrodę w kategorii upowszechnianie czytelnictwa.

IBBY (International Board on Books for Young People) działa od 1953 roku, obecnie ma oddziały w 53 krajach. Celem konkursu Książka Roku jest promowanie najciekawszych, najlepiej zilustrowanych książek dla dzieci i młodzieży.

 • 16:02 Ludwig van Beethoven Symphony No.1 in C major Opus 21 (4)
 • 16:11 Sheryl Crow Tomorrow Never Dies
 • 16:16 Michael Nyman The Heart Asks Pleasure First
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic