Informacje

Handel narkotykami w stołecznej bibliotece

Dodano:
Handel narkotykami w stołecznej bibliotece

fot.Pixabay

Handel narkotykami poprzez książki to problem, z jakim od miesięcy boryka się biblioteka w dzielnicy Tensta w Sztokholmie. Z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa placówce grozi zamknięcie, o czym w czwartek poinformował jej kierownik.

"Książki na półkach są wykorzystywane do wymiany torebek z narkotykami na pieniądze. Zdarzało się, że bibliotekarze wyczuwali zapach konopi" - powiedział w rozmowie ze Szwedzkim Radiem Kristofer Gren, któremu podlega biblioteka w Tensta.

Kierownik biblioteki podkreślił, że "jeśli problem handlu narkotykami nie zostanie rozwiązany, placówka zostanie zamknięta". "Nie możemy narażać na niebezpieczeństwo naszych pracowników ani czytelników" - zaznaczył.

W bibliotece w Tensta, tak jak w innych tego typu instytucjach w Szwecji, odbywają się spotkania integracyjne dla dzieci, darmowe korepetycje oraz lekcje języka szwedzkiego dla imigrantów.

Według szefa lokalnej policji Daniela Mattsona problem w bibliotece w Tensta jest znany, a funkcjonariusze "ciężko pracują zwalczając handlarzy narkotyków".

Rejon Tensta wraz z sąsiadującym z nim Rinkeby uważane są za tzw. złe dzielnice. Znajdują się w nich blokowiska, w których zamieszkują głównie imigranci. Częściej niż w innych dzielnicach Sztokholmu dochodzi tam do podpaleń samochodów lub strzelanin, które - jak przyznaje policja - są efektem porachunków zwalczających się gangów narkotykowych.

Do przypadków naruszenia porządku dochodziło wcześniej także w innych sztokholmskich bibliotekach. Na przykład grupy nastolatków terroryzowały bibliotekarzy i czytelników, zrzucając książki z regałów. Na złe warunki pracy z tego powodu skarżyły się związki zawodowe pracowników bibliotek. W kilku problematycznych placówkach tymczasowo zatrudniono ochroniarzy.

Socjaldemokratyczny rząd obiecał w zeszłym roku wzrost nakładów na biblioteki, które są uważane w Szwecji za miejsca sprzyjające integracji. "Potrzebujemy bibliotek, gdyż rosną nierówności społeczne. Maleje zaufanie między ludźmi oraz ogólnie do społeczeństwa" - mówiła w ubiegłym roku podczas konferencji "Dni biblioteki" w Sztokholmie minister finansów Magdalena Andersson.  

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

 • 06:16 John Ottman You’re X‐Men / End Titles
 • 06:22 Jerome Moross The Big Country - Main Title
 • 06:25 Bruce Rowland Main Theme - A Man From Snowy River
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic