Informacje

Handel narkotykami w stołecznej bibliotece

Dodano:
Handel narkotykami w stołecznej bibliotece

fot.Pixabay

Handel narkotykami poprzez książki to problem, z jakim od miesięcy boryka się biblioteka w dzielnicy Tensta w Sztokholmie. Z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa placówce grozi zamknięcie, o czym w czwartek poinformował jej kierownik.

"Książki na półkach są wykorzystywane do wymiany torebek z narkotykami na pieniądze. Zdarzało się, że bibliotekarze wyczuwali zapach konopi" - powiedział w rozmowie ze Szwedzkim Radiem Kristofer Gren, któremu podlega biblioteka w Tensta.

Kierownik biblioteki podkreślił, że "jeśli problem handlu narkotykami nie zostanie rozwiązany, placówka zostanie zamknięta". "Nie możemy narażać na niebezpieczeństwo naszych pracowników ani czytelników" - zaznaczył.

W bibliotece w Tensta, tak jak w innych tego typu instytucjach w Szwecji, odbywają się spotkania integracyjne dla dzieci, darmowe korepetycje oraz lekcje języka szwedzkiego dla imigrantów.

Według szefa lokalnej policji Daniela Mattsona problem w bibliotece w Tensta jest znany, a funkcjonariusze "ciężko pracują zwalczając handlarzy narkotyków".

Rejon Tensta wraz z sąsiadującym z nim Rinkeby uważane są za tzw. złe dzielnice. Znajdują się w nich blokowiska, w których zamieszkują głównie imigranci. Częściej niż w innych dzielnicach Sztokholmu dochodzi tam do podpaleń samochodów lub strzelanin, które - jak przyznaje policja - są efektem porachunków zwalczających się gangów narkotykowych.

Do przypadków naruszenia porządku dochodziło wcześniej także w innych sztokholmskich bibliotekach. Na przykład grupy nastolatków terroryzowały bibliotekarzy i czytelników, zrzucając książki z regałów. Na złe warunki pracy z tego powodu skarżyły się związki zawodowe pracowników bibliotek. W kilku problematycznych placówkach tymczasowo zatrudniono ochroniarzy.

Socjaldemokratyczny rząd obiecał w zeszłym roku wzrost nakładów na biblioteki, które są uważane w Szwecji za miejsca sprzyjające integracji. "Potrzebujemy bibliotek, gdyż rosną nierówności społeczne. Maleje zaufanie między ludźmi oraz ogólnie do społeczeństwa" - mówiła w ubiegłym roku podczas konferencji "Dni biblioteki" w Sztokholmie minister finansów Magdalena Andersson.  

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

 • 16:39 Michał Lorenc Marsz Dezerterów
 • 16:46 Isaac Albeniz Suita hiszpańska (Asturias)
 • 16:51 Nicholas Britell Succession (Main Title Theme)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic