Informacje

Festiwal Literatury dla Dzieci na półmetku czyli żegnamy Kraków i Warszawę, witamy Gdańsk i Wrocław

Dodano:

Działo się! Za nami bardzo intensywny tydzień. Krakowską i warszawską edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci odwiedziła rekordowa ilość gości. Były niespodzianki, a od ilości atrakcji można było dostać zawrotu głowy.

Wernisaż wystawy Wilkonie w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha" otworzył Festiwal. Bohaterem wieczoru był oczywiście sam mistrz Józef Wilkoń, który w tym roku obchodzi jubileusz 85. urodzin, ale na najmłodszych gościach zapewne większe wrażenie zrobiły jego dzieła: znane z książek ilustracje oraz mniej znane, a dostępne na wyciągnięcie ręki, fantastyczne rzeźby zwierząt. Nie mniejszym powodzeniem cieszył się tort, który zniknął w mgnieniu oka.

Kolejne dni przyniosły nie mniej wrażeń i atrakcji. W ciągu dnia młodzi uczestnicy szlifowali swoje umiejętności plastyczne pod okiem Marianny Sztymy, Tomasza Brody, Rotraut Susanne Berner oraz Macieja Szymanowicza. Spotykali się z ulubionymi pisarzami: Ulfem Starkiem, Renatą Piątkowską, Wojciechem Bonowiczem czy Adamem Wajrakiem. Specjalnie dla Festiwalu Literatury dla Dzieci Michał Rusinek wcielił się w rolę przewodnika po Rynku Głównym, a wieczory należały do czytanek po zmroku. Gwoździem programu była sobota. Najpierw międzypokoleniowa gra miejska, a później wydarzenia w ICE Centrum Kongresowym: spotkanie z Jerzym Stuhrem, warsztaty akustyczne poprowadzone przez Irenę Cieślińską i koncert Jerzego Igora.

Warszawską edycję zainaugurował Zastępca Prezydenta Jarosław Jóźwiak, który zaprosił dzieci do swojego gabinetu na wieczorne czytanki. Pozostałe wydarzenia Festiwalu w stolicy niemal w całości towarzyszyły Warszawskim Targom Książki. Na Stadionie Narodowym dzieło się naprawdę dużo, a prócz warsztatów plastycznych (m.in. z Iwoną Chmielewską, Tomaszem Samojlikiem czy Danielem Mizielińskim), komiksowych, akustycznych i detektywistycznych (z Lassem i Mają), spotkań z ulubionymi autorami i literackimi bohaterami (m.in. Basią i Pippi Pończoszanką, ale także Ulfem Starkiem, Marcinem Szczygielskim, czy Anną Czerwińską-Rydel), gwoździem programu okazał się Ostry Dyżury Literacki. Lekarze - specjaliści w dziedzinie literatury dziecięcej – mieli pełne ręce roboty, a kolejki, które ustawiały się do festiwalowego szpitala polowego, przywodziły na myśl te znane z przychodni, które bynajmniej nie leczą literaturą.

Dobra wiadomość jest taka, że to wciąż nie koniec. We wtorek, 19 maja, rusza gdańska edycja, a w kolejny wtorek (26 maja) organizatorzy zapraszają do Wrocławia. W obu miastach wciąż są wolne miejsca na wydarzenia! Wstęp jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Szczegóły na stronie
http://fldd.pl/2015/ 

 • 03:48 Jan Sebastian Bach Cantata No.147 (Jesu, joy of man's desiring)
 • 03:52 Henryk Wieniawski Polonaise Brillante No.1 in D major Opus 4
 • 03:57 Heitor Villa-Lobos Pierwsza część "Popularnej suity brazylijskiej"
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic