Informacje

Biblioteki dostępne dla wszystkich - debata

Dodano:
Biblioteki dostępne dla wszystkich - debata

fot.Pixabay

Współczesna biblioteka nie może być tylko tradycyjną wypożyczalnią książek, ale musi być kreatorem dóbr kulturalnych - powiedział PAP dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, podczas poniedziałkowej konferencji nt. dostępności kultury dla osób ze specjalnymi potrzebami.

"Kraków Miasto Literatury UNESCO i Biblioteka Kraków już po raz trzeci są organizatorami konferencji dla bibliotek. Tym razem ma ona wymiar międzynarodowy - zaprosiliśmy przedstawicieli różnych krajów świata, w tym miast partnerskich Krakowa, po to, by wspólnie dyskutować o dostępności kultury dla wszystkich odbiorców, będących użytkownikami bibliotek, w tym także ze specjalnymi potrzebami" - powiedziała PAP Katarzyna Olesiak z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie miasta. Jak wyjaśniła, do tej grupy zaliczają się nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także m.in. matki z dziećmi, które do placówki muszą dostać się z wózkami.

W trakcie konferencji pt. "Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury" polscy bibliotekarze mogli podzielić się doświadczeniami z praktykami z innych krajów. Omawiano m.in. kwestie funkcjonowania mediatek i bibliotek Tbilisi, zagadnienia dotyczące promocji czeskich książek, działalność społeczną prowadzoną w bibliotece bratysławskiej.

Mówiono także o placówkach działających na terenie Edynburga; to właśnie na praktyki stosowane w tych ostatnich zwrócił uwagę dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic, wskazując, że właśnie w szkockiej stolicy funkcjonują tzw. biblioteki objazdowe.

Wskazał, że w małopolskich czytelniach można z kolei zauważyć wzrost popularności czytelnictwa, jednak zwracał również uwagę na wyzwania, przed którymi obecnie stoją tego typu placówki. "Aby osiągnąć efekty, musimy być ogromnie kreatywni. Biblioteka Kraków, która nie tylko nie traci czytelników, ale zyskuje nowych - i to w skali roku o sześć procent, co stanowi ogromny wzrost - stara się czytelników zainteresować różnymi formami aktywności" - podkreślał.

Jak dodał, "wszystkie biblioteki są miejscami spotkań z ciekawymi ludźmi". "Sięgamy również po inne formy wydawnicze, po nowoczesne media, tak aby sprzęgnąć tę tradycyjną formę działalności bibliotek z nowoczesnymi oczekiwaniami" - mówił Dziedzic. W ocenie dyrektora krakowskiej placówki, "współczesna biblioteka nie może być tylko tradycyjną wypożyczalnią książek, ale musi być pewnym kreatorem dóbr kulturalnych".

Dyrektor wyraził również nadzieję, że poniedziałkowa konferencja - będąca okazją do wymiany doświadczeń i informacji w gronie ekspertów z miast partnerskich - pomoże wypracować nowe rozwiązania, pozwalające korzystać z bibliotek osobom obarczonym trudnościami, bo - jak wskazywał - "nie chodzi tylko progi architektoniczne".

 • 20:17 Howard Shore The Departed Tango
 • 20:22 Dmitri Szostakowicz II Suita na orkiestrę jazzową (Pierwszy walc)
 • 20:25 Jan Sebastian Bach Cantata No.147 (Jesu, joy of man's desiring)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic