W kręgu głazów ustawionych przed bocznym wejściem do Biblioteki Narodowej posadzono czerwony buk - Drzewko Jubileuszowe upamiętniające 80. rocznicę ustanowienia przez Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego Biblioteki Narodowej w 1928 r. Jak podkreślił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, gatunek drzewka został wybrany tak, aby komponował się z jesienną kolorystyką Pól Mokotowskich.
Jubileusz Biblioteki stał się okazją do wręczenia zasłużonym pracownikom odznaczeń państwowych. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ryszard Legutko wręczył 21 Orderów Odrodzenia Polski. Najwyższe rangą ordery - Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski - otrzymały Krystyna Bańkowska-Bober i Elżbieta
Szamborowska, długoletnie pracownice działu archiwizacji BN. Jan Kasprzyk, rzecznik prasowy BN zauważył, że są to najwyższe rangą odznaczenia państwowe, jakie w ciągu całego okresu istnienia biblioteki zostały nadane jej pracownikom. Podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Tomasz Merta wręczył 11
medali Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Podczas jubileuszowych uroczystości pokazano też, po raz pierwszy w Polsce film "Wspólne Dziedzictwo - Rzeczpospolita Wielu Kultur" przygotowany przez BN we współpracy z MSZ. Film, którego narratorem jest Norman Davies, ukazuje te zbiory BN, które świadczą o wielości i różnorodności kultur Rzeczypospolitej
przedrozbiorowej. Film w formie prezentacji multimedialnej pokazywany jest za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych za granicą, promując nasz kraj jako przykład różnorodności kulturowej i religijnej.
Biblioteka Narodowa została ustanowiona 24 lutego 1928 roku na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego i premiera Józefa Piłsudskiego. Nowo utworzona instytucja przejęła tradycje i część księgozbioru Biblioteki Załuskich, założonej przez braci Andrzeja Stanisława i Józefa Andrzeja, otwartej dla publiczności 8
sierpnia 1747 roku. Biblioteka Narodowa od początku działała w Warszawie, a jej zbiory szybko wzbogacały się o dary z księgozbiorów prywatnych i społecznych, gromadzonych przez okres zaborów w kraju i na emigracji z myślą o przyszłej książnicy narodowej.
Podczas okupacji BN straciła ponad 40 proc. zbiorów. W październiku 1944 roku, po klęsce Powstania Warszawskiego, najcenniejsze księgozbiory trzech stołecznych bibliotek: Krasińskich, Uniwersyteckiej i Narodowej, zgromadzone przez Niemców w gmachu przy ul. Okólnik, zostały, wbrew umowie kapitulacyjnej, celowo podpalone. Właśnie w tym pożarze przepadło ponad 90 proc. tzw. zbiorów specjalnych (czyli najcenniejszych rękopisów i starodruków) BN.
Obecnie BN gromadzi, rejestruje, opisuje, przechowuje i archiwizuje wszelkie dokumenty, na których utrwalono niegdyś, i utrwala się w dalszym ciągu, dawny i współczesny dorobek umysłowy Polaków. Sa to - poza drukami i rękopisami - mapy, nuty, a od kilku lat również nagrania audiowizualne i elektroniczne. W końcu 2007 roku zbiory BN liczyły ponad 8 mln jednostek, w tym niemal 26 tys. rękopisów, ponad 160 tys. starodruków, 85 tys. map, 110 tys. tomów nut, ponad 300 tys. rycin, rysunków, fotografii i pocztówek. Zasób książek liczył ponad dwa miliony, a czasopism - 818 tys.
Rocznie wpływa do Biblioteki Narodowej 140-170 tys. różnego typu aktualnie publikowanych dokumentów, z czego ok. 75 proc. stanowią egzemplarze obowiązkowe. Pozostałą część Biblioteka kupuje, otrzymuje jako dary lub pozyskuje dzięki wymianie z innymi bibliotekami krajowymi i zagranicznymi.
Na historyczną, najcenniejszą część księgozbioru składają się przede wszystkim najstarsze, unikatowe dokumenty polskiego i europejskiego piśmiennictwa. Przechowywane tu są zbiory z dawnych książnic: Załuskich, Zamoyskich, Krasińskich, Potockich, Tarnowskich oraz wielu innych prywatnych księgozbiorów.
W Bibliotece Narodowej są przechowywane najdawniejsze przekazy rękopiśmienne w języku polskim: "Kazania świętokrzyskie" (poł. XIV w.), "Psałterz floriański" (koniec XIV w.), "Rozmyślanie przemyskie" (XV w). Do najcenniejszych zabytków piśmiennictwa europejskiego - oprócz "Testamentum novum" (przełom VIII i IX w.),
najstarszego rękopisu w zbiorach książnicy - należą kunsztownie i bogato iluminowane kodeksy "Ewangeliarz Anastazji" w srebrnej, oprawie (XII w.), "Psałterz wilanowski" (ok. poł. XIII w.), czternastowieczne "Roman de la Rose", "Calendarium Parisiense" i "Revelationes sanctae Birgittae" (ok. 1375-1395).
BN jest największą krajową biblioteka publiczną, każdego roku odwiedza ją około 200 tys. czytelników. Gmach BN, którego budowę zakończono w latach 90. ubiegłego wieku, jest największym budynkiem bibliotecznym w Polsce. Jego kubatura wynosi ponad 250 tys. m kw. Mimo to magazyn, zaprojektowany w latach 60. ubiegłego
wieku na 5 mln woluminów, jest już niemal wypełniony. Jak powiedział dyrektor BN, Tomasz Makowski, to właśnie zwiększenie przestrzeni magazynowej jest obecnie najbardziej palącą potrzeba biblioteki.
Biblioteka Narodowa ma 80 lat
środa, 22 października 2008 (09:36)
Biblioteka Narodowa obchodziła we wtorek jubileusz 80-lecia swego istnienia. Pracownikom biblioteki wręczono odznaczenia państwowe, a także posadzono Drzewko Jubileuszowe.