Informacje

Amerykanie dyskutują: czy rozpoczęła się nowa dekada?

Dodano:
Amerykanie dyskutują: czy rozpoczęła się nowa dekada?

fot.PAP/Newscom

"Team Zero" i "Team 1" - podzieleni na te dwie grupy Amerykanie spierają się jak powinno liczyć się dekady i czy w środę rozpoczęła się nowa. W dyskusji padają argumenty matematyczne, historyczne i kulturowe.

Zapomnijcie o impeachmencie, play-offach NFL (liga futbolu amerykańskiego - PAP) i nowych "Gwiezdnych Wojnach" - pisze portal Fox News. "Wiele osób dyskutuje w tym tygodniu czy 2020 rok oznacza początek nowej dekady" - dodaje.

Portal radia publicznego NPR jeszcze w grudniu pisał o dwóch grupach. "Team Zero" to ci, którzy uważają że nowa dekada rozpoczyna się 1 stycznia 2020 roku. "Team 1" uznaje, że jej początek przypada rok później.

Tej drugiej grupie przyznaje rację wielu ekspertów, a wśród nich Rick Friendberg z American Astronomical Society.

"Historia jest jasna: ponieważ nie było roku zerowego, pierwsza dekada naszej ery to były lata od 1 do 10, druga dekada to lata od 11 do 20" - argumentuje w wypowiedzi dla NPR. Jednocześnie zastrzega, że jego organizacja nie wydała oficjalnego stanowiska w sprawie.

Członkowie "Team Zero" wskazują jednak, że dekada to umowny termin opisujący wydarzenia społeczne i historyczne i powinno się ją liczyć od "zera" do "dziewięciu". Zauważają, że za dekady uznaje się lata 80. czy 90., a wraz ze środą rozpoczęły się lata 20. XXI wieku.

"Definicja dekady to tak naprawdę tylko 10 lat w jakimkolwiek okresie" - tłumaczy NPR Andrew Novick z amerykańskiego National Institute of Standards and Technology. Przyznaje zarazem, że ludzie spierają się o semantykę i postrzegają dekady bardzo subiektywnie.

W sondażu instytutu badania opinii YouGov 64 proc. Amerykanów uznało, że początek nowej dekady przypada na 1 stycznia 2020 roku. 19 proc. nie miało w tej sprawie zdania, a 17 proc. wyraziło przekonanie, że rozpocznie się ona dopiero 1 stycznia 2021 roku.

Niektórzy z tych ostatnich, w mediach społecznościowych, zarzucają szerzenie kłamstwa dziennikarzom piszącym, że nowa dekada już się rozpoczęła.


Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

 • Notowanie: 313, Sunday, 29 March 2020
 • 1
  Thomas Newman
  1917
  The Night Window
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic