Informacje

Akademię Szwedzką opuści sprawczyni przecieków werdyktów noblowskich

Dodano:
Akademię Szwedzką opuści sprawczyni przecieków werdyktów noblowskich

fot. PAP/EPA

Poetka Katarina Frostenson, źródło przecieków werdyktów noblowskich i żona skazanego za gwałty Jean-Claude'a Arnaulta, opuści Akademię Szwedzką. Decyzja otwiera drogę do przyznania w tym roku przez to gremium zawieszonej literackiej Nagrody Nobla.

W opublikowanym w piątek komunikacie Akademia Szwedzka poinformowała o zawarciu z Frostenson porozumienia, na mocy którego odejdzie ona z Akademii w zamian za miesięczną pensję w wysokości 12875 koron (1250 euro). Będzie mogła także nadal wynajmować służbowe mieszkanie.

Apanaże te opisano jako "uzasadnione świadczenie emerytalne" w uznaniu za 25-letni cenny wkład poetki w pracę Akademii.

Akademia Szwedzka oceniła, że Frostenson "jest odpowiedzialna za naruszenie poufności", choć ona sama - jak podkreślono - temu oskarżeniu zaprzecza.

Z dochodzenia wszczętego na polecenie byłej sekretarz Akademii Sary Danius wynika, że mąż Frostenson, Jean-Claude Arnault był źródłem przecieków o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

W październiku ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Sztokholmie uznał Arnaulta, który był także współpracownikiem Akademii Szwedzkiej, za winnego kolejnego gwałtu na tej samej kobiecie i podwyższył mu karę więzienia do 2,5 roku. Wcześniej sąd rejonowy skazał go za gwałt na dwa lata więzienia.
 
Afera Arnaulta spowodowała konflikt wewnątrz Akademii Szwedzkiej, masowe odejście jej członków i przyczyniła się do decyzji o nieprzyznaniu w 2018 roku literackiej Nagrody Nobla.

O ewentualnym wznowieniu tego wyróżnienia ma na początku br. zadecydować realizująca testament twórcy nagrody Fundacja Noblowska. Jej przedstawiciel Mikael Oestlund przyznał w piątek szwedzkiej agencji prasowej TT, że Akademia Szwedzka oprócz sprawy Frostenson ma do rozwiązania jeszcze inne problemy.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

 • 20:22 Dmitri Szostakowicz II Suita na orkiestrę jazzową (Pierwszy walc)
 • 20:25 Jan Sebastian Bach Cantata No.147 (Jesu, joy of man's desiring)
 • 20:29 Bill Conti North And South - Main Title
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic