ON AIR
od 14:00 Życie z klasą zaprasza: Urszula Urzędowska

Agatha Christie będzie miała pomnik w mieście, w którym spędziła większość swojego życia

Słynna brytyjska autorka kryminałów 42 lata swojego życia spędziła w miasteczku Wallingford nieopodal Oksfordu. Władze tej miejscowości postanowiły uczcić pamięć swojej najsłynniejszej mieszkanki. W sobotę 9 września w Wallingford zostanie odsłonięty pomnik Agathy Christie.

Agatha Christie będzie miała pomnik w mieście, w którym spędziła większość swojego życia
AGATHA CHRISTIE / fot. PAP/DPA

Naturalnej wielkości posąg z brązu przedstawia Agathę Christie siedzącą na ławce, jakby szukającą inspiracji do swojej nowej książki. Będzie go można oglądać od soboty przed budynkiem Muzeum Wallingford, w którym znajduje się stała wystawa poświęcona pisarce i jej życiu w hrabstwie Oxfordshire. Słynna pisarka mieszkała w tym mieście od roku 1934 aż do swojej śmierci w 1976 roku.

Co ciekawe, entuzjastką rzeźby nie jest kuratorka muzeum. „Myślę, że Agatha Christie nie znosiłaby jej, jeśli mam być całkowicie szczera” – przyznała w rozmowie z BBC Judy Dewy. Skąd to przypuszczenie? Otóż pisarka i jej drugi mąż Max Mallowan bardzo dbali o swoją prywatność. Wiele osób nawet nie wiedziało, że Christie mieszkała w Wallingford, co było pisarce bardzo na rękę. Przedstawiała się tam jako Pani Mallowan.

Pomnik zamówiła Rada Miejska Wallingford. Radni są przekonani, że przyciągnie on turystów i pobudzi lokalną gospodarkę. Nad rzeźbą przez ponad rok pracował Ben Twiston-Davies. Wcześniej stworzył on nietuzinkowe popiersie pisarki połączone z motywem książki, które można oglądać w londyńskiej dzielnicy Covent Garden.

Grób Agathy Christie i jej męża Maksa Mallowana znajduje się on na cmentarzu w Cholsey pod Wallingford. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic