Informacje

7. Festiwal Frankofonii odbędzie się w marcu

Dodano:
7. Festiwal Frankofonii odbędzie się w marcu

7. Festiwal Frankofonii rozpocznie oficjalnie spektakl z udziałem belgijskiego komika Aleksa Vizorka, który odbędzie się 3 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pozostałe imprezy festiwalu odbędą się w różnych miastach w Polsce.

Festiwal Frankofonii ma na celu ukazanie kultury (teatru, kina, muzyki, literatury, kulinariów) z krajów posługujących się językiem francuskim. Organizatorami są: Instytut Francuski w Polsce, ambasady: Belgii, Francji, Kanady, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Urugwaju, Argentyny, Libanu, Demokratycznej Republiki Konga, Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli oraz Rumuński Instytut Kultury. Wydarzenia odbędą się w różnych miastach Polski m.in. Wrocławiu, Warszawie, Łodzi i Krakowie.

"Jako płaszczyzna współpracy wielostronnej, Międzynarodowa Organizacja Frankofonii jest dla Kanady instytucją strategiczną, która daje nam możliwość pracy w porozumieniu z ważnymi sprzymierzeńcami w promowaniu, między innymi, różnorodności językowej i kulturowej oraz tolerancji i szacunku dla innych" - powiedziała ambasador Kanady, przewodnicząca Grupy Ambasad, Przedstawicielstw i Instytucji Frankofońskich na rok 2019 Leslie Scanlon na konferencji prasowej festiwalu.

"Nasze wysiłki w ramach Frankofonii - a w tym także nasze warszawskie inicjatywy prowadzone wspólnie z kolegami z ambasad, będących członkami GADIF są częścią polityki zagranicznej rządu kanadyjskiego" - dodała.

Ambasador Francji Pierre Levy podziękował ambasador Scanlon, że przypomniała sens i istotę Frankofonii. "Ma ona w Polsce szczególne znaczenie skoro Polska, jako kraj obserwator w ramach międzynarodowej organizacji Frankofonii od 1997 r., liczy ponad milion użytkowników języka francuskiego" - dodał.

Oficjalnie Festiwal Frankofonii rozpocznie się 3 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN spektaklem z udziałem belgijskiego komika Alexa Vizorka.

Linda Marchetti zastępca dyrektora Instytutu Francuskiego poinformowała, że po raz drugi w czasie Festiwalu Frankofonii odbędą się pokazy filmowe w Centrum Kultury PROM. Wszystkie pokazy filmowe odbywają się w czwartki. "Zapraszamy na dwa seanse: jeden o godz. 18, a drugi o godz. 20. Filmy będą pokazywane też w innych miastach w Polsce" - dodała. M.in. będą to: "Zamek we Włoszech", "Pasja Augustyny", "Charleston", "Andaluzja moja miłość".

Festiwal prezentuje również literaturę. 8 marca w Instytucie Francuskim w Warszawie odbędzie się spotkanie dotyczące nowego przekładu "W stronę Swanna" Marcela Prousta. Dzień później, w Łodzi odbędą się warsztaty literackie z pisarzami: Zośką Papużanką i Bertrandem Runtzem.

24 marca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się koncert akordeonisty Richarda Galliano.

We Wrocławiu odbędą się warsztaty pisania kreatywnego z Agnes Brugier - 13 marca - oraz turniej gry w scrable - 20 marca. Natomiast zajęcia plastyczne dla dzieci pod hasłem "Podróże do krajów frankofońskich. Tradycyjne podania i baśnie" odbywać się będą w Warszawie, Olsztynie, Lublinie i Rzeszowie - od 18 do 22 marca.

Festiwal zakończy się 29 marca "Wieczorem smaków" na Uniwersytecie Warszawskim. "Jest to inicjatywa kulinarna organizowana przez ambasadę Francji. W tym roku Prowansja i jej kuchnia będzie główną atrakcją tego wydarzenia" - powiedziała Marchetti.

 • 19:53 Lady Gaga I'll Never Love Again (film version)
 • 19:58 Alex Heffes Sons of Xhosa
 • 20:00 John Williams Hedwig's Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 320, Sunday, 24 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic