Informacje

21 marca - Światowy Dzień Poezji

Dodano:
21 marca - Światowy Dzień Poezji

fot.Pixabay

Nie wszyscy wiedzą, że 21 marca przypada nie tylko pierwszy dzień wiosny - to także Światowy Dzień Poezji. Literaci, do piór, chciałoby się rzecz. Zwłaszcza, że w niektórych kawiarniach stolicy można tego dnia za kawę zapłacić wierszem.

W 1999 r. UNESCO ustanowiło 21 marca Światowym Dniem Poezji. Celem tego święta jest nie tylko promowanie na świecie czytania i nauczania poezji, ale także zachęcanie do tworzenia własnych utworów oraz "dawania nowego uznania i bodźca dla narodowych, regionalnych i międzynarodowych ruchów poetyckich".

Na świecie z okazji tego dnia promowane są wysiłki małych wydawców, publikujących coraz więcej zbiorów młodych poetów. Wraca się do występów na żywo, a poetyckie maratony przyciągają coraz więcej ludzi. Jak można przeczytać w proklamacji UNESCO, święto to ma również za zadanie przywrócenie dialogu między poezją a innymi sztukami, takimi jak teatr, taniec, muzyka, ale także malarstwo itp., oraz ma nawiązywać do aktualnych tematów, takich jak kultura pokoju, niestosowanie przemocy, tolerancja.

W Światowym Dniu Poezji można napisać wiersz i... zapłacić nim za kawę. Chętni, którzy czują się na siłach i chcą dołączyć do akcji, mogę to jeszcze uczynić. Akcja "Płać wierszem 2019" zachęca wszystkich, którzy do tej pory próbowali pisać tylko do szuflady. W tym dniu należy po prostu odwiedzić wybraną kawiarnię. Warunek: trzeba na miejscu, na specjalnych bilecikach dostępnych w lokalu, stworzyć wiersz.

Do lokali, w których będzie można napić się kawy lub herbaty w zamian za wiersz, dołączyły warszawskie kawiarnie: Być Może, Bagatela 14; Dolce Vita, ul. Klimczaka 15; Bistro Art. Światło, ul. Nowogrodzka 10; Endorfina, Foksal 2.; Mercato, Próżna 7. Wierszem można też zapłacić za kawę w Stolicy Pączków przy Pełczyńskiego 14. Miejsc biorących udział w akcji jest oczywiście więcej, wszystkie można znaleźć w internecie.

Nie jest podane, czy wiersz ma być biały czy rymowany, czy o wiośnie, czy o zranionym sercu. Tematyka jest raczej dowolna, a okazja, by zapłacić za kawę własnoręcznie napisanym wierszem trafia się raz do roku. Kto jeszcze nie pił porannej kawy, niech rusza w miasto. I nie zapomni wziąć ze sobą czegoś do pisania... (PAP Life)

 • 17:40 Leonard Bernstein West Side Story: America
 • 17:45 Lele Marchitelli Color My World
 • 17:48 Hans Zimmer If You Love These People
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic