ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Jadwiga Polus

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

Co roku, 2 kwietnia, w dniu urodzin wielkiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Święto to ma na celu nie tylko rozpowszechnianie literatury dziecięcej, ale także promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

Święto to zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, jego gospodarzem jest inne państwo. Polska była organizatorem Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w 1979 roku. Z okazji tego święta warto przypomnieć, że w Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. To akcja zachęcająca rodziców do czytania książek swoim dzieciom.


Na pytania, czy dla dzieci tworzy się tak samo jak dla dorosłych, opowiada PAP life pisarka Barbara Kosmowska. Jej zdaniem pisze się zupełnie inaczej - zdecydowanie trudniej. "Kiedy wchodzę do świata dorosłego, mogę sobie pozwolić na luksus bycia nie do końca szczerą w tym sensie, że na rówieśniczym poziomie porozumienie z czytelnikiem bywa grą, której reguły są obu stronom, autorowi i odbiorcy, dobrze znane. Gdy piszę dla dziecka, wkraczam w przestrzeń znaną mi wprawdzie z przeszłości, ale zupełnie nową" - wyjaśnia autorka.


Pisanie dla dzieci to przede wszystkim bardzo odpowiedzialna praca, mówi Kosmowska. "To praca wymagającą ogromnego skupienia i odpowiedzialności za słowo. Za każdym razem trzeba znaleźć w sobie byłą mieszkankę tej planety. Przypomnieć sobie prawa, jakie nią rządzą i nie zapominać, że w dziecięcym świecie obowiązują: absolutna szczerość, uczciwość, czystość. Te cechy, które my, dorośli, gdzieś gubimy po drodze" - podkreśla.


Tworzenie dla dzieci jest niesłychanie inspirujące dla ilustratorki Emilii Dziubak. "Mnie dużo łatwiej jest ilustrować dla dzieci. Myślę, że nadal jestem dzieckiem, choć trzydziestoparoletnim. Jeśli mogę wrócić do tego świata i w nim funkcjonować, to czuję się, jakbym nigdy z niego nie wychodziła. Fantastycznie" - wyjaśnia rysowniczka.


A jaki będzie najlepszy sposób na uczczenie Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej? Może po prostu wspólne czytanie z dzieckiem ulubionej lektury. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic