Projekt przepełniony szczęściem
To już czwarta edycja projektu “Szczęśliwy Dom” w którym eksperci Otodom badają czy jesteśmy szczęśliwi tam, gdzie żyjemy. Z racji, że każdy ma swoją własną i wyjątkową definicję szczęścia, nie ma jednego przepisu na stworzenie happy home. Aby jak najlepiej poznać to zagadnienie, zespół Otodom od początku trwania projektu wziął pod lupę miasta, dzielnice, najbliższe sąsiedztwa, ale i wnętrza mieszkań, a także nas samych. Bo rynek nieruchomości to nie tylko liczby, kredyty i formalności. To także miliony spełnionych marzeń i zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. To domy - miejsca, do których codziennie wracamy, budujemy relacje, ładujemy baterie, przeżywamy wszystkie emocje. I o tym są raporty Otodom - o szczęśliwych domach, w których każdy czuje się dobrze.
Czy pusty budynek można nazwać prawdziwym domem? Domy to tak naprawdę ludzie (i zwierzęta, czego dowiecie się później), dlatego o szczęściu rozmawiano z osobami młodymi, starszymi, rodzicami czy singlami. Wiek nie zawsze definiuje naszą sytuację życiową. Każdy z nas idzie przez życie we własnym tempie. W raportach Otodom dokładnie przyjrzeliśmy się jego poszczególnym etapom, gdyż każdy z nich wymaga zaspokojenia innych potrzeb mieszkaniowych.
Tak naprawdę, dopiero w obliczu pandemii zdaliśmy sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu odgrywają nasze domy i mieszkania. Zrozumieliśmy, że są to miejsca, które niezwykle silnie na nas oddziałują. Nagłe zamknięcie w czterech ścianach zachwiało naszym samopoczuciem i dobrostanem. W reakcji na to, zaczęliśmy poszukiwać rozwiązań mieszkaniowych, które lepiej zaopiekują nasze potrzeby. W odpowiedzi na te zachowania Otodom w 2021 roku rozpoczął badania dobrostanu Polaków, które zapoczątkowały projekt “Szczęśliwy Dom”.
Przygotowywane raporty mają na celu pomóc zweryfikować Polakom w jakim stopniu obecne miejsce zamieszkania wpływa na ich poziom szczęścia. W oparciu o zaprezentowane dane mogą podjąć pewną decyzję o zakupie wymarzonego mieszkania. Otodom chce zwiększać świadomość wśród ludzi na temat terapeutycznej funkcji domów. Ciekawe wnioski z badań łamią utarte stereotypy i redefiniują powszechnie znane pojęcia. Co więcej, raporty mają pokazać deweloperom oraz władzom miast jak tworzyć inkluzywne przestrzenie miejskie przyjazne mieszkańcom oraz dobrze funkcjonujące wspólnoty.
Zapraszamy do posłuchania podcastów!
Cykl audycji "Pełna Harmonia w domu" z psychoterapeutką Joanną Flis:
Cykl audycji "Szczęśliwy dom" z neuroarchitektą Joanną Jurgą:
Raport "Szczęśliwy dom" - rozmowa z ekspertką Otodom Agatą Stachowiak:
Premiera kolejnych odcinków podcastów już w weekend na antenie RMF Classic, a tutaj już w najbliższy poniedziałek!