Arcydzieła Wettynów na wystawie w Łazienkach Królewskich

Dzieła sztuki zgromadzone w Dreźnie przez Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów polskich, złożyły się na jedną z najwspanialszych kolekcji XVIII-wiecznej Europy. Na wystawie „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej", zorganizowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, można będzie obejrzeć 200 arcydzieł ze zbiorów drezdeńskich oraz polskich muzeów. Wystawa potrwa od 5 listopada 2021 r. do 30 stycznia 2022 r.

Arcydzieła Wettynów na wystawie w Łazienkach Królewskich

August II i August III byli nie tylko zapalonymi kolekcjonerami i prawdziwymi koneserami sztuki – wykorzystywali ją także umiejętnie do celów politycznych. Wystawność, przepych i tytułowy „splendor” saskiego dworu zaprzęgnięte były w służbę propagandy. Wystawa kładzie nacisk na ten właśnie aspekt kolekcjonerstwa i artystycznych przedsięwzięć Sasów.

Prezentowane obiekty układają się w opowieść o najważniejszych wydarzeniach z okresu trwającej 66 lat unii polsko-saskiej i o wysiłkach, jakie dwaj Wettyni podjęli na rzecz budowania pozycji Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Krzyże Orderu Orła Białego z garniturów rubinowego i szmaragdowego, złocona Maska Słońce z podobizną Augusta II, szabla niemiecka wysadzana turkusami i szmaragdami, spektakularne wyroby z miśnieńskiej porcelany, takie jak przeszło metrowej wysokości papuga Ara czy puchar w kształcie strusia w oprawie złotniczej i porcelanowej, czy wreszcie piękna Wenus Jacopa Palmy il Vecchio, jeden z klejnotów królewsko-elektorskiej galerii malarstwa – to tylko niektóre z arcydzieł, które będzie można obejrzeć w gmachu Podchorążówki i Pałacu na Wyspie w Łazienkach.

Oprócz cennych zabytków ze Staatliche Kunstsammlungen Dresden oraz Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden zobaczymy tu wybór znakomitych dzieł sztuki z polskich muzeów: Zamków Królewskich - w Warszawie i na Wawelu, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze czy Biblioteki Kórnickiej PAN.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, autorstwa wybitnych specjalistów polskich i niemieckich, zawierający bogaty materiał ilustracyjny (w przygotowaniu) oraz bogaty program edukacyjny.

Wystawa „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/splendor-wladzy-wettynowie-na-tronie-rzeczypospolitej

Termin: 5 listopada 2021–30 stycznia 2022
Miejsce: Pałac na Wyspie oraz Podchorążówka, Muzeum Łazienki Królewskie
Wstęp: W listopadzie wstęp bezpłatny w ramach akcji Darmowy Listopad. W grudniu i styczniu: jeden wspólny bilet do wszystkich obiektów (40 zł – bilet normalny, 20 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci od 7 lat i młodzież do 26. roku życia), w piątki - bezpłatnie
Wystawa objęta honorowym patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera Saksonii Pana Michaela Kretschmera.

Współorganizator wystawy: Staatliche Kunstsammlungen Dresden
Instytucje i osoby użyczające: Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk, Biblioteka Narodowa, Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztor oo. Paulinów Jasna Góra z siedzibą w Częstochowie, Muzeum Wojska Polskiego; mec. Marek Małecki
Mecenas Muzeum: PZU
Partnerzy wystawy: Buro Happold, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, WXCA
Patroni medialni: TVP Historia, Warsaw Insider, Mówią Wieki, PAP, RDC, Poza Ramami, Niezła Sztuka, Wernisażeria, Kultura wokół Nas

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

"Darmowy listopad" 2021 - 10. edycja
Kontynuowana od 2012 r. akcja "Darmowy listopad", której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących zabytkowe siedziby polskich monarchów i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

Już po raz dziesiąty do udziału w akcji zapraszają Łazienki Królewskie. Od 3 do 30 listopada 2021 r. bezpłatnie odwiedzić można wszystkie obiekty Muzeum. Wolny wstęp obowiązuje również na wszystkie wystawy stałe i czasowe oraz zajęcia edukacyjne, w tym warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spotkania z muzealnymi edukatorami.

W Podchorążówce oraz częściowo w Pałacu na Wyspie oglądać można będzie arcydzieła, jakie zgromadzili August II i August III. Ekspozycja "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" obejmuje 200 cennych zabytków ze zbiorów drezdeńskich i polskich, w tym Krzyże Orderu Orła Białego z garnituru rubinowego i szmaragdowego oraz złoconą Maskę Słońce z podobizną Augusta II.

W Starej Oranżerii warto zobaczyć stworzone z drewna cedrowego dzieło "Dla Natashy" Ursuli von Rydingsvard, jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich artystek.
W Stajniach Kubickiego do 9. stycznia eksponowana będzie wystawa czasowa poświęcona bitwie pod Chocimiem; zobaczymy na niej m.in. zabytkowe uzbrojenie, ilustrujące oryginalną wojskowość polsko-litewską oraz turecką.

W Koszarach Kantonistów prezentowane są wystawy czasowe: "Co wiemy o grzybach?" oraz "Pejzaże Szwajcarii. Tadeusz Wojnarski 1922-1999".

Godziny otwarcia, zasady zwiedzania
Wszystkie obiekty oraz wystawy czasowe czynne są od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30, z wyjątkiem Podchorążówki - tu ostatnie wejście o godz. 15.20), zaś od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30, z wyjątkiem Podchorążówki - tu ostatnie wejście o godz. 17.20).

Bezpłatne wydarzenia edukacyjne
W ramach akcji "Darmowy listopad" zapraszamy na bezpłatne wydarzenia edukacyjne. Są to: spotkania z muzealnymi edukatorami przy dziełach sztuki w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii oraz w Pałacu Myślewickim pod hasłem "Edukacyjne opowieści", pokazy tkania na krosnach, oprowadzanie po wystawie "Splendor władzy", warsztaty literackie dla dzieci, warsztaty i spotkania dla dorosłych, wieczorny spacer po łazienkowskich ogrodach, seminarium naukowe z okazji 257. rocznicy koronacji Stanisława Augusta oraz lekcje muzealne dla szkół.

Wszystkie ważne informacje związane z wizytą w Muzeum nasi zwiedzający mogą znaleźć na stronie internetowej: www.lazienki-krolewskie.pl oraz na profilu Łazienek na facebooku.