Informacje

Z Komitetu Noblowskiego odeszło dwoje ekspertów

Dodano:
Z Komitetu Noblowskiego odeszło dwoje ekspertów

fot.PAP/Newscom

Z komitetu, który Nagrodą Nobla wyróżnił Olgę Tokarczuk i Petera Handkego, odeszło dwoje ekspertów - poinformowała w poniedziałek Akademia Szwedzka. Według mediów ich rezygnacja oznacza, że nie zakończył się kryzys w instytucji przyznającej literackiego Nobla.

Pisarz Kristoffer Leandoer stwierdził, że "stracił cierpliwość, gdyż zmiany w Akademii Szwedzkiej postępują zbyt wolno". Natomiast pisarka i tłumaczka Gun-Britt Sundstroem oznajmiła, że nie zgadza się z podejściem Akademii, iż literatura jest ważniejsza niż poglądy polityczne autora.

W ten sposób Sundstroem, nawiązała przede wszystkim do przyznania literackiego Nobla Austriakowi Peterowi Handkemu. Pisarz budzi kontrowersje za swoje proserbskie stanowisko w czasie konfliktu na Bałkanach.

W wydanym w poniedziałek komunikacie sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm nie odniósł się do wysuwanych przez ekspertów zarzutów. Podziękował im za pracę w Komitecie Noblowskim. "W tej chwili analizujemy, w jaki sposób wyglądać będzie wybór laureata w 2020 roku" - napisał Malm.

Według komentarzy w szwedzkich mediach rezygnacja dwojga członków Komitetu Noblowskiego oznacza, że kryzys w Akademii Szwedzkiej się nie zakończył.

"Odchodzą zewnętrzni eksperci, którzy właśnie mieli pomóc zmienić wizerunek tej instytucji. To jest poważne zagrożenie dla przyszłości literackiego Nobla" - uważa komentator pubicznej rozgłośni Szwedzkie Radio Mattias Berg. Przypomina, że Fundacja Noblowska naciskała na Akademię Szwedzką, aby ta zreformowała Komitet Noblowski. Zagrożono, że wybór laureatów Nagród Nobla może zostać powierzony innej organizacji.

Akademia Szwedzka w 2018 roku nie ogłosiła laureata literackiego Nobla na skutek wewnętrznych sporów, spowodowanych sprawą współpracownika Akademii Jean-Claude'a Arnaulta. Ten francusko-szwedzki fotograf i mąż byłej członkini Akademii w ubiegłym roku został skazany za gwałt, do którego doszło w 2011 roku. Był także oskarżany o przecieki w sprawie przyszłych laureatów Nagrody Nobla.

W Komitecie Noblowskim pozostają członkowie Akademii Szwedzkiej: Anders Olsson (przewodniczący), Per Waestberg, Kristina Lugn oraz Jesper Svenbro, a także zewnętrzni eksperci: Mikaela Blomqvist, Rebecka Kaerde oraz Henrik Petersen.

Tegoroczne Nagrody Nobla, w tym zaległa literacka Nagroda Nobla za 2018 roku, którą przyznano Oldze Tokarczuk, zostaną wręczone 10 grudnia w Sztokholmie oraz w Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla).

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic