Informacje

Sztokholm ciepło przyjmuje Olgę Tokarczuk

Dodano:
Sztokholm ciepło przyjmuje Olgę Tokarczuk

fot.PAP/EPA

W Sztokholmie, gdzie trwa Tydzień Noblowski, Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Aby zdobyć autograf, czytelnicy czyhają na nią nawet przed hotelem. W niedzielę wieczorem odbył się Koncert Noblowski.

Po sobotnim wykładzie noblowskim przed budynkiem Akademii Szwedzkiej na pisarkę czekali wielbiciele i czytelnicy. Ich grupki polują na autografy także przed Grand Hotelem, gdzie mieszkają laureaci nagrody. W księgarniach szwedzkie wydania książek polskiej noblistki są pięknie wyeksponowane na wystawach, wśród świątecznych dekoracji. Szwedzkie radio nadaje codziennie kolejne odcinki lektury "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

W niedzielę w ramach Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie odbywały się wykłady laureatów w dziedzinie ekonomii, fizyki i chemii. Laureaci literaccy, po sobotnich wykładach, mieli nieco spokojniejszy dzień.

W niedzielny wieczór w Sztokholmie odbył się Koncert Noblowski.

Tradycja koncertów w sztokholmskiej filharmonii uświetniających Tydzień Noblowski sięga 2005 r. Koncert zawsze odbywa się 8 grudnia w Konserthuset Stockholm, miejscu, które kilka dni później będzie widownią ceremonii wręczenia Nagród Nobla. Tradycyjnie na koncercie obecni są przedstawiciele szwedzkiej rodziny królewskiej, nobliści i zaproszeni goście.

Organizatorzy starają się, aby koncert był także ciekawym wydarzeniem muzycznym i zapraszają najlepszych dyrygentów i solistów. W tym roku dyrygować będzie najsłynniejszy i najbardziej ceniony szwedzki dyrygent Herbert Blomstedt. Jako solistka wystąpi sopranistka Miah Persson. W programie znajdą się utwory skandynawskich kompozytorów: Carla Nielsena, Wilhelma Stenhammara, Edwarda Griega i Jeana Sibeliusa.

Ze Sztokholmu Agata Szwedowicz

 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic