Zmarł Fred Ward! Gwiazdor kina amerykańskiego

Wiadomość o śmierci aktora przekazał jego rzecznik prasowy Ron Hoffman. Na prośbę rodziny zmarłego miejsce i przyczyna śmierci nie zostały ujawnione. Ward pierwszą większą rolę zagrał u boku Clinta Eastwooda w filmie Dona Siegela „Ucieczka z Altacraz”. Zmarł 8 maja w wieku 79 lat.

Zmarł Fred Ward! Gwiazdor kina amerykańskiego
Fot.Pixabay

Ward urodził się w San Diego, w rodzinie wywodzącej się z indiańskiego plemienia Czirokezów. Przed rozpoczęciem pracy spędził trzy lata w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych jako operator radaru. Po latach spędzonych w wojsku ukończył szkołę aktorską New York's Herbert Berghof Studio. Zanim przyszły pierwsze sukcesy na ekranie był bokserem, pracował jako drwal na Alasce, woźny i jako kucharz. Mieszkając w Rzymie, dorabiał jako mim i dubbingował włoskie filmy na angielski. Tam też zagrał swoje pierwsze role - w filmach reżysera nurtu neorealizmu - Roberto Rosselliniego.

Po powrocie do USA udzielał się w teatrach awangardowych. Pierwszym amerykańskim filmem, w którym wystąpił był western komediowy Howarda Zieffa „Hollywoodzki kowboj”. Drzwi do kariery w USA otworzyły mu role w „Ucieczce z Altacraz” (zagrał uciekiniera Johna Anglina) oraz w filmie Waltera Hilla „Śmiertelne manewry” (kapral Lonnie Reece). Za rolę wędkarza Stuarta Kane’a w filmie Roberta Altmana „Na skróty” otrzymał – wraz z całym zespołem aktorskim – Złotego Globa.

Lista filmów, w których wystąpił, a właściwie można powiedzieć – które uświetnił swoimi występami – jest długa. Na uwagę zasługują zwłaszcza: „Timerider” „Wstrząsy”, „Pierwszy krok w kosmos”, „Niespotykane męstwo”, „Henry i June”, „Silkwood”, „Gracz”, „Remo: Nieuzbrojony i niebezpieczny”, „Naga broń 33 ?: Ostateczna zniewaga”.

Ostatnio pojawił się w drugim sezonie serialu HBO „Detektyw” jako Eddie Velcoro, emerytowany ojciec policjanta Raya Velcoro (w tej roli Colin Farrell).

Ward mieszkał w Venice, dzielnicy Los Angeles. Był trzykrotnie żonaty i trzykrotnie rozwiedziony: z Carlą Evonne Stewart (małżeństwo przetrwało rok), Silvią Ward (z nią miał syna Django) i Marie-France Ward.

Źródło:PAP Life

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic