Café Classic

Słuchaj już w sobotę od 13:00
Zaprasza Marta Kubala

Leniwe sobotnie popołudnie w towarzystwie najpiękniejszej muzyki filmowej i nie tylko. Zapraszamy do słuchania, koniecznie z filiżanką pysznej kawy, herbaty, czy co kto lubi.

Archiwum. Zaprasza Natalia Grzeszczyk.

Ewelina Marciniak i premiera "Genialnej przyjaciółki"

„Genialna przyjaciółka" to czterotomowa powieść Eleny Ferrante (pod tym pseudonimem ukrywa się pisarka lub pisarz włoskiego pochodzenia, który oficjalnie nie ujawnił swojej tożsamości). Jest opowieścią o długoletniej przyjaźni Eleny i Lili. Jedna introwertyczna, konformistyczna i dążąca do celu; druga wyzywająca, dumna i nieprzewidywalna. Dorastają w ubogiej dzielnicy w Neapolu w latach pięćdziesiątych. Podczas gdy Elena ma dostęp do edukacji, Lila musi w młodym wieku podjąć decyzje o małżeństwie. Przez całe życie obie próbują przeciwstawić się miejscu, z którego pochodzą, chcą żyć inaczej niż ich matki, ciotki i kuzynki. Dla awansu społecznego przyjmują radykalnie odmienne strategie. Czy można uciec od biedy? – czytamy na stronie Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w którym „Genialną przyjaciółkę” (premiera 17 marca) reżyseruje jedna z najważniejszych reżyserek współczesnego europejskiego teatru – Ewelina Marciniak. Opowiedziała nam o premierze, operze, książkach, życiu w drodze i jeszcze kilku innych sprawach.

posłuchaj Ewelina Marciniak o premierze "Genialnej przyjaciółki" w Krakowie

"Edukując Ritę" w Teatrze 6. Piętro

Od momentu premiery w Londynie w 1980 roku losy bohaterów sztuki Willy Russella "Educating Rita" – profesora literatury Franka (Mirosław Baka) i fryzjerki Rity (Maria Dębska), która zapisuje się na jego wykłady na Uniwersytecie Otwartym, budzą gorące emocje u setek tysięcy widzów w dziesiątkach krajów na wszystkich kontynentach - czytamy na stronie Teatru 6. Piętro w Warszawie. Trzynaste urodziny teatr świętuje premierą (która odbędzie się 18 marca) spektaklu "Edukując Ritę". Reżyseruje i opowiada nam o nim Eugeniusz Korin (Dyrektor Artystyczny Teatru 6. Piętro).

posłuchaj Eugeniusz Korin o premierze "Edukując Ritę" i planach Teatru 6. Piętro

"Irena" - dramat muzyczny o Irenie Sendlerowej

25 i 26 marca w Teatrze Polskim odbędzie się warszawska premiera dramatu muzycznego „Irena” – to produkcja Teatru Muzycznego w Poznaniu. Powstała z udziałem polskich oraz amerykańskich twórców i realizatorów: scenariusz stworzyli Mary Skinner i Mark Campbell – laureat Pulitzera i Grammy, muzykę skomponował  Włodek Pawlik – polski laureat Grammy, a dramat wyreżyserował dziekan Wydziału Teatru, Tańca i Telewizji Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles –  Brian Kite. Poznańska premiera odbyła się 27 sierpnia 2022 roku. Tak wtedy opowiadali nam o spektaklu Oksana Hamerska (Irena Sendlerowa) i Radosław Elis (Adam, czyli ukochany Ireny). 

posłuchaj Rozmowy o "Irenie" - dramacie muzycznym opowiadającym o Irenie Sendlerowej

Popremierowe rozmowy z twórcami "Pięknej i Bestii" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

Tuż po pierwszej premierze (były cztery ze względu na kilka obsad) musicalu "Piękna i Bestia" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu rozmawialiśmy z Urszulą Laudańską (Bellą), Rafałem Szatanem (Bestią) oraz Jerzym Janem Połońskim (reżyserem).

Fragm. audycji z 4.03.2023

posłuchaj Popremierowe rozmowy o "Pięknej i Bestii" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

Adam Cywka jako Adaś Miauczyński, czyli "Dzień Świra" w Ateneum

Nie rozmawialiśmy przed premierą, ale już nadrobiliśmy zaległości. Adam Cywka, grający Adasia Miauczyńskiego, opowiedział o "Dniu Świra" w warszawskim Teatrze Ateneum. 

Fragm. audycji z 4.03.2023

posłuchaj Adam Cywka, czyli Adaś Miauczyński w warszawskim Ateneum

"Przygody Koziołka Matołka" w Teatrze Polskim w Warszawie

Niestrudzony. Nieustępliwy. Uparty. Koziołek Matołek. Zapraszamy na pełną niezwykłych perypetii, niebezpieczeństw oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji, historię dzielnego warszawskiego podróżnika, który gotów jest przemierzyć morza i oceany, gorące piaski afrykańskiej pustyni, zakamarki azjatyckich miast i amerykańskie bezdroża, by dotrzeć do mitycznego Pacanowa - czytamy na stronie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Od 3 marca teatr zaprasza na "Przygody Koziołka Matołka". O spektaklu mówił nam reżyser, autor adaptacji i jeden aktorów opowiadajacych tę historię - Maksymilian Rogacki

Fragm. audycji z 4.03.2023

posłuchaj Maksymilian Rogacki opowiada o "Przygodach Koziołka Matołka"

"Alicji Kraina Czarów" w Teatrze Narodowym

"Alicji Kraina Czarów" to przedstawienie muzyczne na motywach słynnych powieści Lewisa Carrolla. Wraz z synem Alicji wyruszamy w podróż po labiryncie pamięci, gdzie człowiek, a może i Niby Żółw jest w stanie wsunąć się w siebie lub wysunąć jak luneta. Humpty Dumpty objaśnia, czym są peliczaple i zbłąkinie, Królowa Kier gra Flamingami w krokieta. W studni dzieciństwa i na cmentarzysku zegarów odkrywamy słoiki z pomarańczową marmoladą, a przede wszystkim receptę, jak ocalić świat od zapomnienia - czytamy na stronie Teatru Narodowego w Warszawie. Ewa Konstancja Bułhak (Alicja tej realizacji) i Sławomir Narloch (reżyser) opowiedzieli nam o zbliżającej się premierze.

Fragm. audycji z 25.02.2023

posłuchaj "Alicji Kraina Czarów" - premiera Teatru Narodowego w Warszawie

Rozmowy z twórcami musicalu "1989"

Rozmawiamy z twórcami musicalu „1989”, który jest nominowany w Plebiscycie MocArty RMF CLASSIC w kategorii Wydarzenie Roku 2022. To koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. O musicalu opowiadają: Katarzyna Szyngiera (reżyseria), Andrzej "Webber" Mikosz (muzyka), Karolina Kazoń (Danuta Wałęsa), Rafał Szumera (Lech Wałęsa), Agata Grenda (Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego).

posłuchaj Rozmowy z twórcami musicalu "1989"

"Piękna i Bestia" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i inne

Tomasz Szymuś zapowiada premierę musicalu „Piękna i Bestia” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu (jest kierownikiem muzycznym tego przedsięwzięcia). Mówi również o "Porze Jeziora" - musicalu Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie i planowanej premierze "Kopernika" w Operze Krakowskiej.

posłuchaj Tomasz Szymuś opowiada o "Pięknej i Bestii", "Koperniku" i "Porze jeziora"

Włodek Pawlik i "Baczyński 100"

Włodek Pawlik przypomina o projekcie „Baczyński 100” i zaprasza na koncert pod tym samym tytułem, który odbędzie się 16 lutego w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

 

posłuchaj Włodek Pawlik o projekcie "Baczyński 100"

"Wzrusz moje serce" w warszawskim Teatrze Ateneum

„Wzrusz moje serce” to najnowsza premiera stołecznego Teatru Ateneum, o której opowiada nam jej reżyser – Artur Tyszkiewicz

posłuchaj Artur Tyszkiewicz opowiada o premierze "Wzrusz moje serce"

"Oresteia" w AST

Michał Zadara mówi o „Orestei” spektaklu dyplomowym, który przygotował ze studentami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i wprowadzeniu do teatru nowatorskiego paradygmatu współpracy.

posłuchaj Michał Zadara opowiada o premierze "Orestei"

Wystawy Cricoteki

Odwiedziliśmy Galerię-Pracownię i Pokój Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 w Krakowie, żeby opowiedzieć m.in. o wystawach „Milano… Obrazy i rysunki Tadeusza Kantora z kolekcji Franco Laery” oraz „Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora”. Naszym przewodnikiem był Bogdan Renczyński z Cricoteki. 

posłuchaj Bogdan Renczyński opowiada o Tadeuszu Kantorze

"Świat gdzieś indziej" w AST

Marcin Czarnik (adaptacja tekstu, reżyseria i opieka pedagogiczna) i Milena Czarnik (scenografia, kostiumy, reżyseria świateł i choreografia) opowiadają o premierze spektaklu „Świat gdzieś indziej” w Akademii Sztuk Teatralnych. To spektakl dyplomowy studentek i studentów IV r. Wydziału Aktorskiego krakowskiej AST. 

posłuchaj Milena Czarnik i Marcin Czarnik opowiadają o premierze "Świat gdzieś indziej"

"Opera za trzy grosze" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie

Narodowy Stary Teatr w Krakowie 3 lutego zaprasza na premierę legendarnej "Opery za trzy grosze" Bertolda Brechta i Kurta Weilla. Reżyseruje Ersan Mondtag. W roli głównej - nasz gość - Przemysław Przestrzelski

posłuchaj Przemysław Przestrzelski opowiada o "Operze za trzy grosze"

W garderobie Ćwikły

Od 13 stycznia w Galerii Jednego Przedmiotu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego można oglądać nową wystawę – „W garderobie Ćwikły”, prezentującą fotografie i pamiątki związane z Mieczysławą Ćwiklińską. Naszymi przewodniczkami po wystawie były jej kuratorki: Magda Kulesza (z Instytutu Teatralnego) i Katarzyna Wodarska-Ogide (z Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej).

posłuchaj Zwiedzamy wystawę "W garderobie Ćwikły"

"Znieważeni" w warszawskim Teatrze Ateneum

„Znieważeni” to czwarta część cyklu Dzieło Garrenów Sándora Márai'ego. Główny bohater a zarazem narrator Peter Garren przenosi nas do Paryża lat trzydziestych. [...] to pisarz, emigrant, humanista, wrażliwy, dociekliwy
i prowokujący… Europejczyk - czytamy na stronie warszawskiego Teatru Ateneum, w którym 28 stycznia odbędzie się premiera "Znieważonych" na podstawie tekstu Márai'ego. To monodram Dariusza Wnuka w reżyserii Przemysława Bluszcza, który był naszym gościem.

posłuchaj Przemysław Bluszcz opowiada o "Znieważonych"
 

"HÜBNER” - pierwsza pełna biografia Zygmunta Hübnera

"HÜBNER” jest pierwszą pełną biografią Zygmunta Hübnera, prezentującą zarówno jego dokonania zawodowe, jak i życie osobiste. Jest też portretem wielu znaczących dokonań polskiego teatru czterech dekad XX wieku. O książce mówił jej autor - Grzegorz Kozak.

posłuchaj Grzegorz Kozak opowiada o książce „HÜBNER”

"Z ręką na gardle. Piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk"

Anna Sroka-HryńJakub SzyperskiPrzemysław Kowalski opowiedzieli o spektaklu „Z ręką na gardle. Piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk” - premierze w stołecznym Teatrze Współczesnym.

posłuchaj "Z ręką na gardle. Piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk" - premiera

"SPATiF. Upajający pozór wolności"

Przez kilka powojennych dekad Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu był towarzyskim, kulturalnym i informacyjnym centrum stolicy. Po dawnym SPATiF-ie zostały jedynie legenda i mnóstwo anegdot z czasów, gdy za zamkniętymi drzwiami, skrywającymi nie zawsze piękne tajemnice, toczyło się intensywne życie. To historia polskiego kina, teatru, estrady i literatury. O legendach tego miejsca opowiadała nam Aleksandra Szarłat, autorka książki „SPATiF. Upajający pozór wolności”. 

posłuchaj Aleksandra Szarłat opowiada o książce "SPATiF. Upajający pozór wolności"

Zapraszamy na leśną kąpiel

Termin shinrin-yoku (leśna kąpiel) stworzył w 1982 roku Tomohide Akiyama, dyrektor Japońskiej Agencji Leśnictwa. Jego celem było zachęcenie Japończyków, by odwiedzali lasy. Od tego czasu powstało wiele badań, które opisują wpływ lasu na ludzi i ich samopoczucie. Niby każdy po lesie potrafi chodzić. A jednak można to robić lepiej, uważniej. Nawet 20 minut takiej kąpieli może nam podratować cały tydzień. Zapraszamy na leśną kąpiel, podczas której uczyliśmy się oddychać, słuchać i odpoczywać. Naszą przewodniczką była Marta Ostrowska (Leśne Spacery Rozwojowych, Joga i las). 

 

posłuchaj Marta Ostrowska opowiada o leśnych kąpielach w RMF Classic

Urodziny Kajka i Kokosza

posłuchaj Kajko i Kokosz - jubileusz

Goście: Paulina Christa (wnuczka Janusza Christy, prezeska Fundacji "Kreska" im. Janusza Christy), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, znawca komiksów z Wydawnictwa Egmont Polska)

Prowadzi: Natalia Grzeszczyk

14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego czas zacząć!

 

posłuchaj 14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy

Goście: Laura Hamilton (skrzypaczka, była koncertmistrzyni orkiestry Metropolitan Opera w Nowym Jorku, wykładowczyni New York University i członkini jury 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego), Agata Szymczewska (skrzypaczka), Honorata Stalmierska (prof. AM, Kierownik Katedry Lutnictwa Artystycznego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu), Magdalena Wiśniewska (wicedyrektorka ds. artystycznych Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego), Marek Pielaszek (lutnik, przewodniczący Związku Polskich Artystów Lutników)

 

posłuchaj Rozmowa z laureatem 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego

Gość: Piotr Pielaszek (lutnik, dwa stworzone przez niego instrumenty otrzymały pierwszą i drugą nagrodę 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego)

Fragm. audycji z 22.05.2021


Prowadzi: Natalia Grzeszczyk

Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze

posłuchaj Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze
 

Gość: Grzegorz Piątek (autor książki „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze”)

Prowadzi: Natalia Grzeszczyk

Przygody Wielkiego Wezyra Iznoguda

 

posłuchaj Przygody Wielkiego Wezyra Iznoguda

Gość: Marek Puszczewicz (tłumacz „Przygód Wielkiego Wezyra Iznoguda”)

Prowadzi: Natalia Grzeszczyk

Edgar Allan Poe

posłuchaj Edgar Allan Poe

Gość: Sławomir Studniarz (tłumacz, znawca twórczości Edgara Allana Poego)

Prowadzi: Natalia Grzeszczyk

Tajemnice ptasiej alkowy

posłuchaj Cafe Classic Tajemnice ptasiej alkowy

Gość: Andrzej Kruszewicz (ornitolog, autor książki „Tajemnice ptasiej alkowy”)

Prowadzi: Natalia Grzeszczyk

Ostatni tom dzienników Osieckiej

posłuchaj Cafe Classic Ostatni tom dzienników Osieckiej

Gość: Karolina Felberg (redaktorka „Dzienników” Agnieszki Osieckiej, badaczka jej twórczości)

Prowadzi: Natalia Grzeszczyk

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic