„Z głową bez karabinu” – wystawa w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Sylwetkom 27 bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego oraz ich działalności pozakonspiracyjnej poświęcona jest wystawa „Z głową bez karabinu”, której wernisaż odbędzie się w środę w Muzeum Armii Krajowej.

„To nasza największa tegoroczna wystawa czasowa” – powiedział PAP Piotr Koziarz z działu promocji Muzeum.

Sylwetki i pozakonspiracyjna działalność bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zostaną zaprezentowane w formie wielkoformatowych tablic – będą na nich ilustracje, zdjęcia oraz biogramy. Oprócz tego na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt przedmiotów należących do działaczy z czasów II wojny światowej.

„Wiele z tych eksponatów rzadko gościło na wystawach muzealnych, niektóre nigdy” – powiedział PAP kurator ekspozycji Piotr Makuła. Wśród interesujących obiektów wymienił m.in. ciupagę prof. Wacława Felczaka, który był kurierem pomiędzy Londynem a krajem; kimono do judo Franciszka Hapka – założyciela oddziału dywersyjnego Żelbet; meble Mariana Sigmunda – walczył w powstaniu warszawskim, zaprojektował znaczek powstańczej Poczty Polowej.

Zwiedzający obejrzą też reprodukcję podłogi, którą Sigmund zaprojektował do wnętrza sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina.

Wystawa w Muzeum AK pokazuje przede wszystkim powojenne zainteresowania i dokonania działaczy Polski Podziemnej. Po wojnie dawni żołnierze w różny sposób próbowali się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Znaczna część z nich wróciła do życia zawodowego i swoich pasji. Wielu osiągnęło sukcesy w dziedzinie kultury, nauki, sportu.

Irena Kwiatkowska – sławna aktorka, spikerka Polskiego Radia, "kobieta pracująca" znana z serialu "Czterdziestolatek", wzięła udział w powstaniu warszawskim. Jan Reyman – piłkarz i działacz Wisły Kraków oraz Tadeusz Parpan, czyli "Wielkolud z Cracovii" podczas wojny grali w jednej "akowskiej drużynie". Znany z filmu "Rejs" monolog o niechodzeniu do kina na polskie filmy, jako inżynier Mamoń wypowiada Zdzisław Maklakiewicz ps. "Hanzen".

„Z głową bez karabinu” czynna będzie do połowy września.

Patronem medialnym wystawy jest portal Dzieje.pl.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic