Informacje

Ułaskawienie indyka

Dodano:
Ułaskawienie indyka

Bread i Butter, czyli Chleb i Masło tak mają na imię indyki, które w tym roku zostały ułaskawione przez prezydenta USA. W czwartek, 28 listopada przypada w USA Święto Dziękczynienia. Tradycyjnie przed tym świętem, prezydent USA dokonał aktu łaski w Ogrodzie Różanym Białego Domu. W ceremonii uczestniczyła również pierwsza dama Melania Trump.

Indyk, który pojawił się w Ogrodzie Różanym to Butter. Indyk waży 20 kg i przybył do Waszyngtonu z farmy w Karolinie Północnej. Do Waszyngtonu przyjechały w sumie dwa ptaki : Bread i Butter. Drugi indyk jest indykiem rezerwowym, na wypadek, gdyby ptak wytypowany do ułaskawienia, odmówił współpracy i nie nadawał się do udziału w ceremonii. Prezydent darował życie obu ptakom.

Zanim Donald Trump dokonał aktu łaski i złożył Amerykanom życzenia Szczęśliwego Święta Dziękczynienia, nie omieszkał wypomnieć Demokratom rozpoczęcia śledztwa, w sprawie ewentualnego usunięcia go ze stanowiska.

"Na szczęście Chleb i Masło zostały wychowane tak, by zachować spokój niezależnie od okoliczności, co jest bardzo ważne, ponieważ już dostały wezwanie, by stawić się w piwnicy Adama Schiff’a w czwartek" - żartował Donald Trump.

Adam Schiff jest przewodniczącym komisji, która prowadzi śledztwo w sprawie ewentualnego impeachmentu prezydenta USA.

Indyki Bread i Butter spędziły dwie doby poprzedzające ceremonię w pobliskim, luksusowym i historycznym hotelu Willard. Biały Dom udostępnił zdjęcia, na których widać jak indyki siedzą na hotelowych łóżkach w eleganckim pokoju.

Tradycję ułaskawiania indyków zapoczątkował prezydent Abraham Lincoln, który darował życie ptakowi dostarczonemu do Białego Domu. Stało się tak dlatego, iż syn prezydenta Lincolna bardzo polubił indyka przeznaczonego na kolację.

Różne amerykańskie administracje kontynuowały tradycję ułaskawienia indyka, lecz prezydent George H.W. Bush jako pierwszy zrobił to oficjalnie w 1989 roku, czyli w roku, w którym objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj relacji naszej korespondentki z Waszyngtonu - Lidii Krawczuk:

Posłuchaj

Posłuchaj też podcastu o Święcie Dziękczynienia w USA:

https://www.rmfclassic.pl/podcasty/Ameryka-i-ja-Lidia-Krawczuk,58,4551.html

 • 15:25 Katie Melua, Eva Cassidy What a Wonderful World
 • 15:30 Cyndi Lauper, Frank Sinatra Santa Claus Is Coming To Town
 • 15:34 Shakin' Stevens Merry Christmas Everyone
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 299, Sunday, 1 December 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic