Twój partner jest optymistą? Masz szansę na to, że unikniesz demencji

Bycie optymistą ma wiele plusów. Korzyści z pozytywnego nastawienia do życia czerpią nie tylko ci, którzy je mają, ale także ich partnerzy. Jak dowiodły najnowsze badania naukowe, życie z optymistyczną osobą u boku bardzo dobrze wpływa na zdrowie, m.in. chroni przed demencją.

Twój partner jest optymistą? Masz szansę na to, że unikniesz demencji
fot.Pixabay

Są ludzie, którzy - mimo przeciwności losu - widzą zawsze szklankę do połowy pełną. Okazuje się, że kroczenie przez życie z taką osobą u boku, jest nie tylko łatwiejsze i przyjemniejsze, ale także zdrowsze. Najnowsze badania amerykańskich uczonych dowiodły, że ludzie, których partnerzy są optymistami, mają większe szanse na zachowanie dobrego zdrowia do późnej starości. Mogą m.in. uniknąć pogorszenia funkcji poznawczych.

Naukowcy z Michigan State University w East Lansing odkryli, że dzięki optymistycznemu podejściu do życia, pozytywnie wpływamy na zdrowie fizyczne i psychiczne partnera. Niezwykła siła optymizmu działa szczególnie wówczas, gdy para razem się starzeje - pozwala bowiem obniżyć ryzyko wielu groźnych schorzeń, takich jak demencja i choroba Alzheimera.

"Społeczeństwa uprzemysłowione starzeją się w bardzo szybkim tempie. To stwarza wiele nowych wyzwań, na które możemy nie być przygotowani. Ludzie żyją obecnie dłużej niż kiedykolwiek, co przekłada się na wzrost liczby osób z zaburzeniami poznawczymi i demencją. Chcieliśmy dowiedzieć się, co wpływa na pogorszenie funkcji poznawczych. Odkryliśmy, że duże znaczenie ma to, z kim jesteśmy związani" - wyjaśnia współautor badania, dr William Chopik.

W ramach trwającego 8 lat badania uczeni przeanalizowali dane na temat 4457 heteroseksualnych par. Rezultaty jednoznacznie pokazały, że pozostawanie w związku z osobą o optymistycznym nastawieniu do świata, korzystnie wpływa na wiele obszarów zdrowia. Z czego to wynika? "Optymiści z reguły robią różne zdrowe rzeczy. Są bardziej aktywni fizycznie, stosują zbilansowaną dietę, unikają używek, takich jak alkohol czy nikotyna. Motywują także swoich partnerów do zmiany nawyków na zdrowsze" - tłumaczy dr Chopik.

I dodaje, że wraz ze swoim zespołem ma zamiar przeprowadzić w przyszłości badania na większą skalę, których celem będzie opracowanie skutecznej metody wykorzystania optymizmu do radzenia sobie z rozmaitymi problemami natury zdrowotnej. Patrzenie na świat przez różowe okulary ma zatem więcej plusów, niż sądziliśmy. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic