Informacje

Tom Hanks pojedzie maluchem na rozdanie Oscarów?

Dodano:
Tom Hanks pojedzie maluchem na rozdanie Oscarów?

fot.PAP/Andrzej Grygiel

Sprezentowany aktorowi Tomowi Hanksowi fiat 126p wyrusza w podróż za ocean, do nowego właściciela. "Może Tom się w nim zakocha i pojedzie maluchem na rozdanie Oscarów?" - zastanawia się organizatorka akcji Monika Jaskólska.

27 listopada - na pokładzie Dreamlinera należącego do linii LOT - specjalnie przygotowany dla aktora maluch odleci z warszawskiego Okęcia do Los Angeles. Bielszczanie pożegnają autko 20 listopada wczesnym popołudniem. Jaskólska przejedzie nim od centrum handlowego Gemini do rogatek miasta. Na granicy Bielska-Białej auto przejmie firma odpowiedzialna za jego transport.

Od wtorku (21 listopada) do czwartku (23 listopada) fiata dla Toma Hanksa będzie można oglądać w sali odlotów lotniska im. Chopina w Warszawie. "Maluszek będzie promował akcję pomocy dla bielskiego szpitala pediatrycznego Nie wypada nie pomagać. Dzięki skarbonce umieszczonej na przyczepie będzie gromadził dodatkowe fundusze na ten charytatywny cel" - poinformowała Zuzanna Gąsiewska, która w akcji "Bielsko-Biała dla Toma Hanksa" odpowiada za kontakty z mediami.

Pomysł sprezentowania aktorowi fiata 126p powstał jesienią ub.r. Hanks opublikował w internecie zdjęcie przed mocno sfatygowanym maluchem. "I'm so excited about my new car!!! (Jestem taki podekscytowany moim nowym autem)" - podpisał je.

"Nie miałam pewności, czy on z tych maluchów żartuje, czy naprawdę mu się podobają, ale postanowiłam, że jako bielszczanka, kupię egzemplarz Fiata 126p i mu wyślę wraz z opowieścią o tym, ile znaczy dla mojego kraju - Polski, i dla historii mojego miasta - Bielska-Białej. Żeby zrozumiał, że maluch, który dziś wzbudza uśmiech i powoduje nostalgię, przed upadkiem komunizmu w Polsce w 1989 r. był obiektem marzeń większości mieszkańców" - powiedziała Jaskólska.

Bielszczanka podzieliła się pomysłem na Facebooku. Zaczęła się zbiórka funduszy. Jaskólska zaproponowała, by pieniądze, które zostaną po zakupie, zasiliły konto bielskiego szpitala pediatrycznego. Odzew bielszczan był entuzjastyczny. Akcja ruszyła pod koniec roku i odbiła się szerokim echem w mediach na świecie. Pojawili się sponsorzy, którzy sfinansowali zakup auta i jego remont.

O akcji dowiedział się Hanks. W mailu do Jaskólskiej przyznał, że nieco żartował z samochodu, ale dodał, iż bardzo mu się on podoba. Zaprosił bielszczankę wraz z dziećmi do Stanów Zjednoczonych i zadeklarował, że wesprze bielski szpital pediatryczny. Pod koniec października bielszczanka w Los Angeles spotkała się z gwiazdorem. Obiecał jej wtedy, że z pewnością odwiedzi Bielsko-Białą.

Fiacik, którego otrzyma gwiazdor kina, do Bielska-Białej trafił z Suwałk, gdzie został kupiony za 8,5 tys. zł. Był turkusowy, ale po gruntownym remoncie stał się biały. We wnętrzu użyta została m.in. wysokiej jakości skóra. Pojawiły się też drobne elementy nawiązujące do Bielska-Białej oraz detale związane z hobby aktora, czyli klawisze z maszyny do pisania, których jest pasjonatem. Publicznie zaprezentowany został 9 lipca, w dniu 61. urodzin aktora.

Fiat 126p kilkadziesiąt lat temu zmotoryzował Polskę i do dziś uchodzi za kultowy, choć na polskich drogach jest już rzadkością. Pierwszy zjechał z taśmy bielskiej fabryki w 1973 r. Ogółem w Polsce wyprodukowano ich ponad 3,3 mln, z czego ponad 1,1 mln w Bielsku-Białej, a resztę w Tychach.

Hanks jest drugim po Spencerze Tracy aktorem, któremu udało się zdobyć statuetkę Oscara dwa razy z rzędu za rolę w filmach "Filadelfia" i "Forrest Gump". Popularność przyniosły mu też role w obrazach "Szeregowiec Ryan", "Cast Away: Poza światem", "Masz wiadomość", "Kod da Vinci" czy "Bezsenność w Seatle". (PAP Life)

 • 08:26 Johann Strauss II Freikugeln, Polska schnell op. 326
 • 08:35 Idina Menzel, Evan Rachel Wood, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez Show Yourself
 • 08:42 Leszek Możdżer Cała jesteś w skowronkach
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 308, Sunday, 23 February 2020
 • 1
  Katarzyna Łaska / Aurora
  Kraina lodu 2
  Chcę uwierzyć snom
 • 2
  Cecilla Krull
  Dom z papieru
  My Life Is Going On
 • 3
  Nino Rota
  Romeo i Julia
  Epilogue
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic