ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Talerze i grafiki Picassa w Muzeum Narodowym

30 prac Pabla Picassa - ceramikę i grafiki ze zbiorów Muzeum Narodowego będzie można zobaczyć na otwartym właśnie pokazie. Ekspozycja potrwa od 12 do 24 lutego.

Talerze i grafiki Picassa w Muzeum Narodowym
fot.PAP/Andrzej Rybczyński

Na pokaz w Muzeum Narodowym wybrano dziesięć talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach.

"Myślę, że mamy znakomitą kolekcję. Na naszym pokazie prezentujemy mniej więcej połowę. Talerze należą do najcenniejszych, ale posiadamy także grafikę z akcentem polskim" - mówiła podczas wtorkowej konferencji kuratorka pokazu, dr Anna Manicka.

W Muzeum Narodowym zobaczymy także grafiki Picassa z kolekcji MNW. W większości są to litografie, w tym 14 prac z najdłuższego tworzonego przez niego cyklu "Kobieta w fotelu". Jego bohaterką jest Francoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia Picassa, sportretowana m.in. w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu.

Ciekawostką na wystawie jest również rysunek "La fille polonaise" (1948), przedstawiający młodą kobietę w chustce na głowie. Jest to jednocześnie jedyny rysunek Picassa w zbiorach MNW.

"Z podziwem oglądam zasoby Muzeum Narodowego. Naturalną koleją rzeczy wybór padł na jednego z największych geniuszy wszystkich czasów. Picasso to nie jest tylko genialny hiszpański artysta. Jest on obdarzony tak wielką wyobraźnią, więc właśnie on został wybrany jako ten, który otwiera naszą retrospektywę krótkich pokazów, nie wystaw, tylko pokazów. Wychodząc od tego, że mamy znakomite zbiory, na co dzień ukryte w magazynach, pokazujemy dzisiaj państwu część naszego Picassa" - mówił dyrektor Muzeum Narodowego prof. Jerzy Miziołek.

Pablo Picasso odwiedził Polskę w 1948 roku, podczas zorganizowanego we Wrocławiu Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. W czasie trwającej dwa tygodnie wizyty był także w Krakowie, Oświęcimiu i Warszawie. Oprócz zdjęć pozostawił po sobie oryginalna pamiątkę. Na ścianie jednego z mieszkań na warszawskim Kole narysował węglem syrenkę z młotkiem zamiast miecza w dłoni. W Muzeum Narodowym znajduje się kolekcja prac Picassa: 20 talerzy, 46 grafik, rysunek, a także apaszka. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic