"W najbliższym miesiącu odbędą się wystawy zdjęć autorstwa uznanych już fotografów, ale nie zabraknie ekspozycji debiutantów" - powiedziała PAP Karolina Harazim-Mazur, odpowiedzialna za promocję festiwalu.
Kuratorem głównego programu Miesiąca jest uznany amerykański fotograf i krytyk Aaron Schuman. Pod tytułem tegorocznej edycji - "Re: Search" ("serach" - pol. "badanie", "poszukiwanie") - kryje się refleksja Schumana nad tym, jak fotografia i wiedza, nauka, oddziałują na siebie.
"Chcemy, aby odwiedzający Miesiąc Fotografii zastanowili się, jak współcześni artyści, w tym fotograficy, ale i naukowcy, czerpią właśnie z fotografii, jak staje się ona wizualnym narzędziem zdolnym służyć, wspierać i wzmacniać ich dążenia i pogłębianie wiedzy z różnych dyscyplin" - powiedział kurator główny.
Jak dodał, "wielu uznanych twórców fotografii było nie tyle miłośnikami piękna poszukującymi nowego środka artystycznego wyrazu, ile ambitnymi naukowcami, badaczami i erudytami pracującymi nad odkryciem wizualnego narzędzia pomocnego w badaniach naukowych i zdobywaniu wiedzy".
Program główny tegorocznej edycji zawiera dziewięć ekspozycji. Jednymi z najciekawszych są "Ostatnie obrazy" i "Hotel Oracle".
"Ostatnie obrazy" to prezentacja stu zdjęć amerykańskiego geografa, pisarza i fotografa Trevora Paglena. Wystawa odbędzie się w Galerii Starmach. Paglen przez pięć lat opracowywał zdjęcia, które mogłyby opowiedzieć o ludzkiej cywilizacji. Widać na nich m.in. zarysy różnych budowli i krajobrazów, książki, środki transportu, ludzi. Fotografie Amerykanina są już nie tylko na wystawie w Krakowie. Zapisane na dysku, w satelicie telekomunikacyjnej EchoStar XVI zostały wysłane na orbitę okołoziemską. Paglen chce, aby w odległej przyszłości, gdy być może współczesna cywilizacja będzie zupełnie inaczej wyglądała lub przestanie istnieć, zdjęcia na dysku odnaleźli kolejni ludzie, albo istoty pozaziemskie.
"Hotel Oracle" to zbiór prac amerykańskiego fotografa i wykładowcy akademickiego Jasona Fulforda. Zainteresowani obejrzą je w Alchemii. Angielskie słowo "oracle" znaczy po polsku "wyrocznia". W twórczości Fulforda hotel Oracle nie ma stałego adresu, jest obiektem widmem i pojawia się w różnych częściach świata - jego obraz budują m.in. pokój hotelowy w Nowym Jorku, taras w Paryżu, piwnica z winem w Mediolanie czy basen w Los Angeles. "Wystawa Hotel Oracle nawiązuje do mitów greckich, ale równocześnie pokazane prace są nowoczesne, niektóre abstrakcyjne. Na zwiedzających czeka także tajemnicza wyrocznia fotograficzna, ale w jaki sposób ona działa, dowiedzą się osoby, które przyjdą na ekspozycję" - zachęcała Karolina Harazim-Mazur.
Prace młodych i utalentowanych fotografów prezentowane będą w ramach sekcji ShowOFF - jednego z wydarzeń organizowanych poza głównym programem festiwalu. ShowOFF to osiem wystaw. Autorów zdjęć wyłoniło - w drodze konkursu - jury złożone ze znawców sztuki fotograficznej. Wśród laureatów są: Daniela Dostalkova, Lucian Bran, kolektyw Zbiór Pusty (Paweł Błęcki, Wiktoria Bukowy, Maciej Stachowiak), Diana Lelonek i Marek Kucharski, Przemysław Branas, Irena Kalicka, Monika Krzynówek i Dominika Gęsicka.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie jest Fundacja Sztuk Wizualnych przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwa małopolskiego i gminy Kraków.
