Prace na konkurs artyści mogą nadsyłać do końca kwietnia. Po raz drugi w historii jest on otwarty dla malarzy bez dyplomu wyższej uczelni artystycznej, ale legitymujących się aktywnością twórczą i dorobkiem. Po raz drugi też swoich faworytów wyłonią internauci za pośrednictwem strony www.bj.galeriabielska.pl.
Jak przekonuje dyrektor bielskiej galerii Agata Smalcerz, ograniczenie formuły konkursu jedynie do malarstwa jest konsekwentnym wyborem. "Stawiamy na tę aktywność artystyczną, która z jednej strony jest tak powszechna - wydziały malarstwa na akademiach sztuki są wciąż najliczniejsze, a z drugiej - wymaga ogromnej dyscypliny, aby poszukiwania warsztatowe nie zabiły świeżości wypowiedzi" - wyjaśniła.
Smalcerz dodała, że artyści w Polsce, nie tylko młodzi i debiutujący, wciąż nie mają wielu możliwości prezentacji. "Stały zestaw nazwisk krążący po wielu galeriach daje poczucie, że nic nowego w polskiej sztuce się nie wydarza. Bielska Jesień stwarza każdemu artyście, zajmującemu się malarstwem, szansę nie tylko przedłożenia swoich prac pod werdykt jury, ale też pokazania ich szerokiej publiczności poprzez stronę internetową. Z kolei widzom daje możliwość obejrzenia jak wygląda malarstwo tworzone współcześnie w Polsce" - powiedziała.
Patronat nad "Bielską Jesienią" objął minister kultury, który ufundował główne nagrody. Grand Prix towarzyszy w tym roku kwota 30 tys. zł. Laureatów wyłoni jury, w którym zasiadają eksperci sztuki współczesnej. Wernisaż pokonkursowy i ogłoszenie wyników odbędzie się 27 listopada.
Prezentację pokłosia "Bielskiej Jesieni" poprzedzi indywidualna wystawa najnowszych prac malarskich Ewy Juszkiewicz, laureatki głównej nagrody w poprzedniej edycji biennale. Wernisaż zaplanowano na 4 września. Kariera młodej gdańszczanki po sukcesie w Bielsku-Białej nabrała tempa. W minionym roku znalazła się m.in. w setce najbardziej obiecujących malarzy świata (Kurt Beers "100 Painters of Tomorrow").
Bielska Jesień to najstarszy i jeden z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest także przeglądem najnowszych tendencji w tej dziedzinie sztuki. Pierwsza edycja odbyła się w 1962 roku. Od początku organizatorem jest Galeria Bielska BWA.
Na poprzednią edycję "Bielskiej Jesieni" w 2013 r. 701 artystów nadesłało ponad 3 tys. prac. Jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 78 prac 42 malarzy.
