Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Andrzeja Łapickiego

Pogrzeb Andrzeja Łapickiego, wybitnego polskiego aktora, rozpoczął się w piątek na warszawskich Powązkach. Artysta zmarł 21 lipca w swoim domu w Warszawie. Miał prawie 88 lat.

W pogrzebie artysty biorą udział przedstawiciele świata kultury m.in. Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Jan Englert. Władze państwowe reprezentują minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.

Po mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza, odprawianej przez ks. Adama Bonieckiego, aktor spocznie w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim.

Łapicki był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, miał w swoim dorobku ponad 100 ról teatralnych oraz kilkadziesiąt telewizyjnych i filmowych.

Artysta urodził się 11 listopada 1924 r. w Rydze. Podczas okupacji rozpoczął studia w tajnym Polskim Instytucie Sztuki Teatralnej. Dyplom uzyskał już po wojnie. Na scenie zadebiutował w 1945 r. w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Wielkie filmowe kreacje Łapickiego to m.in. rola w "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971) Tadeusza Konwickiego oraz w "Piłacie i innych" (1972) Andrzeja Wajdy. Aktor współpracował z tymi reżyserami nie po raz pierwszy - z Konwickim spotkał się już w 1968 r. przy "Salcie", a w 1969 r. zagrał we "Wszystko na sprzedaż" Wajdy. W 1999 r. wykreował postać księdza w "Panu Tadeuszu" Wajdy.

Łapicki dwukrotnie był rektorem stołecznej PWST (1981-1987, 1993-1996); przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich (1989 - 1996), a w latach 1989-1991 był też posłem na Sejm z ramienia "Solidarności".

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic