Pierwszym wydarzaniem festiwalowym były warsztaty z technik szklarskich, które odbyły się w poniedziałek w Sadowicach pod Wrocławiem.
Główną wystawą Europejskiego Festiwalu Szkła jest ekspozycja zatytułowana "Animal Planet", która od 13 października będzie prezentowana w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace 18 artystów szklarzy z 14 krajów, m.in. z Niemiec, Danii, Słowacji, Islandii, Belgii i Holandii. To wykonane w rożnych technikach szklane rzeźby, będące przede wszystkim abstrakcyjnym przedstawieniem zwierząt.
W katalogu towarzyszącym wystawie kurator Anita Bialic podkreśliła, że w świecie zwierząt rządzi prawo silniejszego. "Prawo silniejszego coraz częściej rządzi również postępowaniem człowieka. Przemoc i agresja stały się powszechnym zjawiskiem we współczesnym świecie. (...) Stajemy się coraz bardziej wyrafinowani w swoim okrucieństwie. I coraz bardziej obojętni wobec przemocy i śmierci" - napisała kurator.
Wystawę można będzie oglądać do końca października. Ekspozycja poza Wrocławiem będzie również prezentowana w Łodzi i w Jeleniej Górze.
W programie Europejskiego Festiwalu Szkła znalazły się również mniejsze wystawy szkła artystycznego organizowane we wrocławskich galeriach i Muzeum Narodowym. Podczas festiwalu odbędą się również wykłady i seminaria prowadzone przez wykładowców wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Festiwal zakończy się 19 października.
