ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Rekordowa frekwencja w toruńskim planetarium w 2014 r.

W Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń" w zeszłym roku po raz kolejny został pobity rekord frekwencji. Seanse filmowe, multimedialne projekcje i interaktywne wystawy obejrzało 216 776 osób.

Jest to wynik lepszy o przeszło 8 tys. niż w 2013 r. Co ważne, w 2014 r. planetarium było czynne przez 11 miesięcy, gdyż w styczniu prowadzono gruntowną modernizację, m.in. wprowadzono nowości w technice projekcji, zmieniono wystrój wnętrz i wymieniono fotele.

Wielką popularnością wśród odwiedzających planetarium cieszył się prezentowany od lutego 2014 r. animowany seans dla dzieci "Mój kumpel Niko" o życiu młodego Mikołaja Kopernika, który obejrzało 41 tys. widzów. Młodzi widzowie mogą przenieść się w czasy Kopernika, razem z nim biegać o ulicach Torunia, podziwiać rozgwieżdżone niebo, podziwiać gwiazdozbiory, Księżyc w pełni czy też odkrywać tajemnice zaćmienia Słońca, jakie zdarzyło się w przeddzień jego wyjazdu z miasta, w maju 1491 r.

Seans o młodym Mikołaju zrealizowano w przygotowanej przez pracowników planetarium od podstaw technologii 360D, pozwalającej na projekcje na całej kopule. Konieczne było przygotowanie animacji zniekształconej do obrazu sferycznego, a następnie rozdzielenie go na poszczególne projekty wideo. Po wyświetleniu wszystko składa się w całość. Wcześniej wykorzystywano slajdy i niewielkie animacje, a obraz był statyczny.

Ciągle bardzo popularne są wystawy interaktywne "Orbitarium" i "Geodium", które w zeszłym roku obejrzało łącznie 74 tys. osób.

Wystawa "Orbitarium" prezentowana jest od 2005 r. Jej centralnym elementem jest model sondy Cassini o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn. Z pulpitów rozmieszczonych wokół sondy można sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić, do czego służą. Na zawieszonych ekranach można m.in. prześledzić losy różnych misji kosmicznych i poznać planety Układu Słonecznego.

Z kolei wystawa "Geodium", istniejąca do 2012 r., poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego istnieją cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Instalacje w narożnikach sali pozwalają poznać, jakie zmiany zachodziły na Ziemi na przestrzeni dziejów.

Toruńskie planetarium otwarto 19 lutego 1994 r. w 521. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby placówki zaadaptowano ceglany budynek dawnej gazowni z 1860 r., znajdujący się przy ul. Franciszkańskiej w obrębie Starego Miasta. Początkowo było to klasyczne planetarium z salą projekcyjną pod kopułą, ale z czasem rozszerzono formy popularyzacji astronomii o seanse i interaktywne wystawy.

Jak wskazują doroczne badania ruchu turystycznego w Toruniu, planetarium jest jedną z największych atrakcji miasta. Przez prawie 21 lat placówkę odwiedziło je ponad 2,4 mln widzów. fot.PAP/Wojciech Szabelski (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic