Informacje

Przepis na turecki serial

Dodano:
Przepis na turecki serial

fot.PAP/EPA

Tureckie telenowele, tzw. dizi, w ostatnich latach zyskały na całym świecie imponującą oglądalność. Co je wyróżnia? Przedstawiają wyidealizowaną wizję rodziny, nie ma w nich kobiet w hidżabach, a ekipa aktorska zachwyca urodą.

Najpierw wielki sukces na świecie odniósł serial "Tysiąc i jedna noc" (powstawał w latach 2006-2009). Produkcja, która jest współczesną adaptacją "Księgi tysiąca i jednej nocy", została sprzedana do 80 krajów i wszędzie była bardzo chętnie oglądana. Jeszcze większym przebojem okazało się "Wspaniałe stulecie" (2011-2014). W obu historiach główną rolę gra turecki bożyszcze, niebieskooki Halit Ergenc. Szacuje się, że "Wspaniałe stulecie" obejrzało ponad pół miliarda ludzi na całym świecie. Ten serial uruchomił falę następnych produkcji, która rozlały się po świecie.

"Wspaniałe stulecie" opowiada historię Sulejmana Wspaniałego, osmańskiego sułtana z XVI w., który wbrew tradycji ożenił się ze swoją konkubiną Roksolaną. Jego wybranka ponoć była prawosławną chrześcijanką z Ukrainy. Generalnie, w serialach tureckich ważną rolę odgrywa pochodzenie klasowe bohaterów. Biedy chłopak zakochuje się bogatej dziewczynie lub na odwrót.

Brytyjski dziennik "The Guardian" stworzył nawet vademecum scenarzysty, który pracuje nad formatem dizi. "Nie dawać bohaterowi broni do ręki. Każdy serial kręci się wokół rodziny. Outsider zawsze przebywa drogę do nowego, zupełnie innego niż jego własne środowisko społeczno-ekonomiczne, np. przenosi się z miasta na wieś. Obiekt kobiecych westchnień ma złamane serce i nie potrafi już kochać. Nie ma nic lepszego niż trójkąt miłosny" - oto kardynalne zasady konstruowana fabuły.

Z kolei rada dla kostiumografów brzmiałaby tak: kobiety w chustach muzułmańskich prawie w ogóle nie mogą pojawiać się w telewizji. Bohaterki ubrane są po europejsku. Nawet w domu chodzą na szpilkach i w krótkich spódniczkach. Zarówno aktorki, jak i aktorzy muszą być bardzo urodziwi. Bez względu na to jak byliby pociągający, w dizi, koniec końców, i tak górę biorą tradycyjne wartości. (PAP Life)

 • 15:07 TGD, Kasia Cerekwicka, Ania Karwan Jedyna taka noc
 • 15:13 Diana Krall Have Yourself a Merry Little Christmas
 • 15:17 Elton John The Lion King - Can You Feel The Love Tonight
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 299, Sunday, 1 December 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic