16 filmów w konkursie głównym 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

16 filmów, wśród nich „Franz Kafka” Agnieszki Holland, „Dom dobry” Wojciecha Smarzowskiego i „Ministranci” Piotra Domalewskiego, zostanie zaprezentowanych w konkursie głównym 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród obrazów nominowanych do Złotych Lwów znalazło się sześć debiutów.

16 filmów w konkursie głównym 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

https://festiwalgdynia.pl/aktualnosci/filmy-konkursowe-50-festiwalu-polskich-filmow-fabularnych-w-gdyni/

Listę filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego opublikowano w poniedziałek na stronie internetowej FPFF. Znalazły się na niej m.in. „Brat” Macieja Sobieszczańskiego, „Capo” Roberta Kwilmana, „Chopin, Chopin!” Michała Kwiecińskiego, „Dom dobry” Wojciecha Smarzowskiego, „Franz Kafka” Agnieszki Holland, „Klarnet” Toli Jasionowskiej, „Larp. Miłość, trolle i inne questy” Kordiana Kądzieli i „Ministranci” Piotra Domalewskiego. Szansę na Złote Lwy otrzymały także „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej” Emi Buchwald, „Światłoczuła” Tadeusza Śliwy, „Terytorium” Bartosza Paducha, „Trzy miłości” Łukasza Grzegorzka, „Vinci 2” Juliusza Machulskiego, „Wielka Warszawska” Bartłomieja Ignaciuka, „Zamach na papieża” Władysława Pasikowskiego oraz „Życie dla początkujących” Pawła Podolskiego.

Jak podkreśliła dyrektorka artystyczna festiwalu Joanna Łapińska, tegoroczny konkurs główny będzie wyjątkowo różnorodny. „Mamy tu mocne nazwiska, tytuły, które już zdążyły stać się głośne i nasze tegoroczne odkrycia. Szesnaście filmów odległych pod względem stylu, tematów i gatunków. Widzę w tym ciekawy punkt wyjścia do rozmowy o polskim kinie i jego przyszłości. Bo tej refleksji o jutrze na pewno nie może zabraknąć w Gdyni podczas naszej jubileuszowej edycji” – powiedziała, cytowana w komunikacie.

Organizatorzy festiwalu poinformowali, że w konkursie filmów krótkometrażowych powalczą 32 obrazy wyprodukowane przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W ocenie dyrektorki artystycznej utwory te stanowią esencję tego, o czym chcą dziś opowiadać młodzi. „To często komentarz do świata wokół nas – jego strachów i niepokojów. Wśród tematów mamy wielkie kataklizmy: wojnę, migrację, erozję więzi społecznych, a obok tego intymne, osobiste historie, w których centrum stoi rodzina lub jednostka. Różnorodność treści dopełnia bogactwo stylistyczne. Twórczynie i twórcy krótkiej formy chętnie sięgają po wyraziste formalne ramy, konkretną konwencję gatunkową albo ożywczy humor” – zwróciła uwagę Łapińska.

Tytuły, które wezmą udział w konkursie perspektywy, poznamy do końca lipca.

50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 22-27 września.

PAP