ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Poznaliśmy werdykt Festiwalu Boska Komedia 2021

Zakończyła się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Nagrodę Główną otrzymał spektakl „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie.

Poznaliśmy werdykt Festiwalu Boska Komedia 2021

W sekcji Inferno (konkurs spektakli polskich wyprodukowanych w sezonie 2020/21), ocenianej przez międzynarodowe jury w składzie: Oana Cristea Grigorescu, Haris Paśović, Katerina Evangelatos, Marina Davidowa, Rolf C.Hemke, przyznano Grand Prix oraz 8 nagród indywidualnych.

Nagrodę Główną XIV Festiwalu Boska Komedia otrzymał spektakl „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie.

Jak uzasadniło Jury: „Biorąc pod uwagę propozycje konkursowe oraz czasy triumfu teatru post-dramatycznego, chcemy wręczyć Grand Prix spektaklowi cichemu, pozostającemu nieco na uboczu trendów panujących obecnie w teatrze, który jednak został zagrany z wielką szczerością. To „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, stworzony przez Teatr Ludowy w Krakowie. Taką decyzją o nagrodzie chcemy podkreślić, że sztuka dramatyczna nie opiera się na trendach, lecz na wnikliwości i szczegółach, a także, że nowe tematy i nowe podejścia do teatru nie równoważą braku dobrej gry aktorskiej oraz zdolności ograniczania własnych koncepcji, jakkolwiek odważne by one były”.

Wyróżnienie specjalne otrzymała Jadwiga Lesiak za rolę starej niani Mariny w „Wujaszku Wani” wyprodukowanym przez Teatr Ludowy.

Jadwiga Lesiak znakomicie odegrała starszą kobietę w stanie klinicznej depresji, dobitnie wyrażając ciemną stronę ludzkiego istnienia skazanego na kruchość i nietrwałość.

Nagrodę aktorską otrzymał Łukasz Schimdt za rolę Ojca Flote w spektaklu „Czerwone Nosy” Teatru Nowego w Poznaniu, w reżyserii Jana Klaty.

Nagrodzony aktor wykorzystał w tym przedstawieniu wszystkie swoje wielkie talenty oraz całą wiedzę i energię. Nie wydaje się, by cokolwiek mogło stanąć na drodze jego inspirującego aktorstwa – grać nie przestanie nawet po nadejściu apokalipsy. A na pewno nie podczas czegoś takiego jak trzęsienie ziemi, powodzie, pożary czy pandemie – bo taką właśnie siłą jest obdarzone jego aktorstwo.

Za pełną wrażliwości interpretację zmagania się z chorobą nowotworową. Artysta sceniczny porusza się między dramatyzmem i absurdem, nie tracąc niczego z głębokiego zrozumienia kobiecej psyche - nagrodę aktorską dla najlepszego performera tekstu post-dramatycznego otrzymał Sebastian Pawlak za rolę w „Onko”, produkcji TR Warszawa w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

Za umiejętność bycia na scenie jednocześnie – silną i słabą, brzydką i piękną, wrażliwą i opresyjną oraz za wirtuozerię muzyczną, ale bez grania muzyki, jedynie opowiedzianą twarzą - Nagrodę aktorską otrzymała Danuta Stenka za rolę Charlotty w „Sonata Jesienna” z Teatru Narodowego w Warszawie.

Nagrodę aktorską otrzymał Piotr Franasowicz za rolę Michaiła Astrowa w „Wujaszku Wani” wyprodukowanym przez Teatr Ludowy - Obdarzając swojego bohatera urokiem, kruchością i niepokojem, Piotr Franasowicz stworzył nowe spojrzenie na klasycznego bohatera.

Nagrodę aktorską otrzymała Maja Pankiewicz za sposób, w jaki przedstawiła Sonię w „Wujaszku Wani” wyprodukowanym przez Teatr Ludowy - Aktorka stworzyła pełną kreację młodej bohaterki próbującej zapanować nad własnymi aspiracjami i złudzeniami. Sposób, w jaki podeszła do swojego zadania i wygłosiła zamykający monolog, to żywy dowód na opowiedzenie się po stronie Miłości i Życia.

Nagrodę aktorską otrzymał Piotr Pilitowski za sposób, w jaki przedstawił Wujaszka Wanię (Iwana Wojnickiego) w „Wujaszku Wani” wyprodukowanym przez Teatr Ludowy - W swoim wysoce osobistym podejściu do tej klasycznej roli Piotr Pilitowski stworzył głęboką i przejmującą interpretację człowieka w kryzysie wieku średniego.

Jury doceniło analizę kobiecej tożsamości w społeczeństwie o tradycyjnych strukturach patriarchalnych. Nagrodzone dzieło oferuje dogłębne i panoramiczne spojrzenie na warunki życia będące udziałem wielu polskich kobiet - Nagrodę za autorstwo tekstu otrzymały Małgorzata Wdowik i Weronika Murek za „Wstyd” wyprodukowany przez Nowy Teatr w Warszawie.

Nagrodę za plastyczną wizję przedstawienia otrzymują scenograf Bartolomäus M. Kleppek, reżyser światła Wolfgang Macher oraz autorka kostiumów Karolina Mazur w spektaklu „Tiki i inne zabawy” w reż. Dominiki Knapik z Wrocławskiego Teatru Pantomimy - Scenograf i reżyser świateł osiągnęli przy użyciu ograniczonej liczby elementów, zaskakującą różnorodność miejsca, gdzie dzieje się polifoniczno-psychoterapeutyczna satyra Czechowa. Z kolei makijaż i fryzury nadały szczególny i niezapomniany komizm decydujący o tożsamości bohaterów.

W sekcji Paradiso (młode reżyserki i reżyserzy oraz studentki i studenci wydziałów aktorskich szkół teatralnych) ocenianej przez międzynarodowe jury w składzie Geoliane Arab, Kristina Savickiene, Peter Carp, Carlos Aladro - przyznanych zostało 8 wyróżnień indywidualnych.

Dwie nagrody przyznane zostały dla zespołu aktorskiego spektaklu „Klub” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i TR Warszawa.

Pierwszą z nagród przyznajemy w uznaniu podjętego przez zespół trudnego wyzwania, jakim jest przedstawienie sytuacji kobiet we współczesnym świecie artystycznym. Drugą z nagród przyznajemy za przekazanie ważnego artystyczno-politycznego manifestu, doskonałego tak pod względem formy, jak i treści. Przedstawienie kładzie nacisk na siłę zespołu przy jednoczesnym zachowaniu indywidualności każdej z aktorek.

Nagroda dla całego zespołu realizacyjnego otrzymali Tomasz Fryzeł, Piotr Froń, Kinga Bobkowska, Adam Borysowicz za „Bezpieczne miejsce” z Teatru Łaźnia Nowa.

Twórcy przyglądają się niepewnej przyszłości młodych w czasie pandemii. Aktorka, aktor, autor tekstu i reżyser zaproponowali wspólnie inne doświadczenie teatralne: introspekcyjne i kontemplacyjne, delikatne, choć ściśle związane z ważnymi tematami bieżącymi – władzy, opieki, bezpieczeństwa i zagrożenia.

Jury przyznało również nagrodę dla zespołu aktorskiego spektaklu „Hey U” w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Przedstawienie, które pokazuje siłę pracy kolektywnej, a przede wszystkim umiejętność zachowania silnych indywidualnych osobowości w zderzeniu z dynamiką grupy. Spektakl pozwolił stworzyć portret pełnego obaw pokolenia, do którego należą sami aktorzy.

Za reżyserską umiejętność podejścia do spraw trudnych w sposób delikatny i żywy, a także za umiejętność uwolnienia pełnej siły przekazu aktorów - Nagrodę dla reżysera otrzymał Wiktor Bagiński za „Serce” z TR Warszawa.

Nagroda dla zespołu aktorskiego spektaklu trafiła w ręce twórców spektaklu „Darwin albo dzieci ewolucji” w reżyserii Magdy Miklasz, z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku - Za zaangażowanie w ambitne przedsięwzięcie, wymagające różnorakich talentów i wykorzystujące zachwycające aktorstwo i umiejętności lalkarskie.

Za bezkompromisowy wybór artystyczny reżyserki, umiejętność dekonstrukcji kodów teatralnych oraz podważenie stereotypów zarówno społecznych, jak i artystycznych. Za odważną i dojrzałą koncepcję, precyzyjną estetykę i stworzenie własnego teatralnego świata - Nagrodę otrzymała reżyserka Ramona Nagabczyńska, za „Silenzio!” z Nowy Teatr i Art Stations Foundation.

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia odbyła się w dniach 3-12 grudnia 2021.
Wszelkie informacje dostępne są na stronie: www.boskakomedia.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic