Poznaliśmy program 73. Berlinale

18 tytułów, wśród nich "The Plough" Philippe'a Garrela, "Music" Angeli Schanelec i "Afire" Christiana Petzolda, powalczy o Złotego Niedźwiedzia podczas 73. Berlinale. W sekcji Special Gala będzie można obejrzeć dokument "Superpower" Seana Penna i Aarona Kaufmana o ukraińskiej walce z rosyjskim agresorem.

Poznaliśmy program 73. Berlinale

Program 73. Berlinale ogłosili dyrektorzy Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak poinformowali, zbliżający się festiwal będzie obfitować w akcenty ukraińskie. "Mamy świadomość, że rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się prawie rok temu. Pracujemy nad specjalnymi wydarzeniami związanymi z sytuacją w Ukrainie. Niektóre z nich są jeszcze na etapie finalizacji, dlatego szczegóły przekażemy później. Jednym z akcentów, na który dziś chciałabym zwrócić uwagę, są niebiesko-żółte przypinki Berlinale" - podkreśliła Rissenbeek.

Chwilę później dyrektorzy festiwalu ogłosili, że w sekcji Berlinale Special Gala zaprezentowany zostanie dokument "Superpower" Seana Penna i Aarona Kaufmana poświęcony ukraińskiej walce z rosyjskim agresorem. "Pewnie część z państwa wie, że Sean Penn planował film z Zełenskim. Był w Ukrainie w listopadzie 2021 r. Pojechał do Kijowa również po tym, jak wybuchła wojna. Rzeczywistość sprawiła, że ten film z zaplanowanego przedsięwzięcia zmienił się w coś mniej kontrolowanego, za to bardziej znaczącego. Ten obraz to dokument zrealizowany w bardzo trudnych okolicznośćiach. Ale to także rzecz o tym, jaką rolę pełnią artyści i sztuka w trudnych czasach. Jesteśmy wdzięczni Seanowi Pennowi i Aaronowi Kaufmanowi, że zdecydowali się przywieźć ten film na Berlinale" - powiedział Chatrian.Do konkursu głównego zakwalifikowało się 18 produkcji. "Zanim przedstawię konkretne tytuły, chciałbym wspomnieć o ogólnym odczuciu, jakie ten wybór może wywołać. A mianowicie, zaprosiliśmy na festiwal wiele filmów mających silny związek z rzeczywistością. Możemy je nazwać dokumentami fikcji. To bardzo istotne w obecnych czasach. Ale kino to przecież coś więcej. Dlatego pomyślałem o Pasolinim i o kinie poezji, czyli pewnym sposobie opowiadania historii. Sposobie, w którym istotne stają się specyficzne dla kina narzędzia, takie jak kamera czy montaż. Mam nadzieję, że dzięki tegorocznej selekcji będziecie państwo mogli dostrzec te elementy" - zaznaczył Chatrian.

Wśród obrazów, które powalczą o Złotego Niedźwiedzia, znalazły się m.in. "20 000 Species od Bees" Estibaliz Urresoli Solaguren, "The Shadowless Tower" Zhanga Lu, "Till the End of the Night" Christopha Hochhäuslera, "BlackBerry" Matta Johnsona, "Disco Boy" Giacomo Abbruzzese i "The Plough" Philippe'a Garrela.

Szansę na statuetkę mają również m.in. "Ingeborg Bachmann – Journey into the Desert" Margarethe von Trotty, "Someday We’ll Tell Each Other Everything" Emily Atef, "Limbo" Ivana Sena, "Bad Living" Joao Canijo, "Manodrome" Johna Trengove'a oraz "Music" Angeli Schanelec.

W konkursie głównym będzie można obejrzeć ponadto "Past Lives" Celine Song, "Afire" Christiana Petzolda, "On the Adamant" Nicolasa Philiberta, "The Survival of Kindness" Rolfa de Heera, "Suzume" Makoto Shinkai'ego oraz "Totem" Lili Aviles.

Daria Porycka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic