Wspomniana figura powstała w 2000 roku. Została aż do odwołania przeniesiona do muzealnego magazynu. W rozmowie z radiem France Bleu, dyrektor muzeum Yves Delhommeau powiedział:
„Dzisiaj nie jest już możliwe przedstawienie takiej postaci jak on… po raz pierwszy w historii muzeum wycofujemy pomnik z powodu trwających obecnie wydarzeń historycznych.”
Dyrektor Grevin dodał także, że figura Putina w ciągu weekendu była „atakowana” przez zwiedzających. Rozważa się zastąpienie jej pomnikiem Wołodymyra Zełeńskiego, prezydenta Ukrainy:
„Być może prezydent Zełeński zajmie jego miejsce… stał się bohaterem za to, że stawia opór i nie uciekł ze swojego kraju. Mógłby doskonale zająć miejsce wśród wielkich ludzi historii i współczesności”.
W 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję, demonstrant z napisem „Zabić Putina” dźgnął już woskowy posąg Putina i rozbił mu „czaszkę”.
