29 maja 2015 r. Narodowy Instytut Audiowizualny rozpocznie nowy etap w swojej trwającej już ponad dekadę historii. Dotychczas NInA koncentrowała się głównie na upowszechnianiu i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego w internecie, działalności wydawniczej, produkowaniu filmów i programów telewizyjnych oraz organizowaniu wydarzeń kulturalnych. W ciągu dziesięciu lat istnienia NInA stworzyła rodzinę portali internetowych, w skład której wchodzą: Ninateka wraz z kolekcjami: muzycznymi, sztuki współczesnej oraz Archiwa Transformacji ’89, a także Muzykoteka Szkolna, dwutygodnik.com, biweekly.pl oraz Internetowy Polski Słownik Biograficzny.
Posłuchaj Dania do myślenia! O "sercu" Niny opowiada Łukasz Błęcki - główny specjalista ds. informatycznych Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Danie do myślenia – poranne rozmowy w Śniadaniu Mistrzów RMF Classic
Wraz z nowym otwarciem NInA rozszerzy zakres swojej działalności o całoroczny, zróżnicowany program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w siedzibie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Do dyspozycji użytkowników zostaną oddane: nowoczesna sala wielofunkcyjna z systemem dźwiękowym Dolby Atmos, dostosowana do projekcji kinowej 4K, spektakli i koncertów, pracownie do rekonstrukcji obrazu i dźwięku, sale konferencyjne i edukacyjne, klubokawiarnia, dziedziniec z plenerowym kinem oraz wideoteka z dostępem do bogatego archiwum NInA.
Dzięki modernizacji nowa NInA będzie jedynym w Polsce centrum różnorodnych działań, których wspólnym mianownikiem jest audiowizualność, miejscem spotkań twórców kultury audiowizualnej z odbiorcami - uzyskają oni nie tylko możliwość kreatywnego korzystania z zasobów NInA, ale zostaną także zaproszeni do współpracy.
Koszt modernizacji wyniósł ponad 54 mln zł i był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
OTWARCIE (29-30 MAJA 2015)
Oficjalne otwarcie zmodernizowanej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego nastąpi w piątek 29 maja. Dwudniowemu otwarciu będzie towarzyszył program artystyczny: koncerty wybitnych muzyków, maraton filmowy pod hasłem „Amatorzy/Debiutanci/Marzyciele” oraz dansing międzypokoleniowy.
PROGRAM CAŁOROCZNY
Od czerwca NInA będzie otwarta dla wszystkich: dzieci, osób starszych, badaczy, studentów, profesjonalistów zajmujących się szeroko rozumianą audiowizualnością. Będą oni mogli uczestniczyć w pokazach filmowych, warsztatach edukacyjnych, koncertach, wystawach i debatach. Wydarzenia organizowane w przestrzeni przy Wałbrzyskiej będą przenikały się z projektami online.
Dzięki modernizacji siedziby, w ramach programu filmowego, NInA zaprosi na pokazy filmów i maratony w kinie i w plenerze na dziedzińcu. Będą to zarówno najnowsze tytuły, w których produkcję lub rekonstrukcję w ostatnich latach zaangażowana była NInA, jak i obrazy z bogatego archiwum. Letni program filmowy będzie skupiał się na filmach związanych z muzyką.
Planowany jest również program muzyczny. Już wkrótce w NInA odbędzie się Noc z teledyskami, czyli przegląd młodych twórców polskich teledysków, a latem koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej.
Bogaty program edukacyjny skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dla najmłodszych NInA przygotowuje Akademię Dzieci, czyli cykl warsztatów związanych z powstawaniem filmu, muzyki oraz samodzielnej kreacji. Młodzież będzie mogła skorzystać z indywidualnych zajęć interdyscyplinarnych przygotowujących do matury. W pracowni 2.0 znajdzie się miejsce dla profesjonalistów i nauczycieli, którzy będą mogli poznać nowe narzędzia multimedialne w edukacji.
W siedzibie NInA będą się również odbywały warsztaty dubbingowe, półkolonie dla dzieci, warsztaty z digitalizacji prywatnych archiwów VHS, a także seminaria audiowizualne, wykłady, spotkania i konferencje. Kulminacją całorocznych działań będzie organizowany co roku pod innym hasłem festiwal NInA Wersja Beta, który odnosi się do najistotniejszych zjawisk kultury współczesnej. Tematem tegorocznej edycji są „Cyfrowe opowieści”.
PATRZĄC WSTECZ - HISTORIA NInA
Otwarcie zmodernizowanej siedziby to nowy rozdział w historii istnienia Instytutu, który rozpoczął działalność w 2005 r. pod nazwą Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA). Dzięki pracom digitalizacyjnym oraz rekonstrukcyjnym, wydano 15 wydawnictw z dziełami polskiego kina dokumentalnego w serii „Polska Szkoła Dokumentu". Oprócz filmów dokumentalnych PWA wydało również klasykę polskiej animacji, zapisy spektakli oraz przedstawień operowych; zajmowało się także inicjowaniem wydarzeń kulturalnych, które zwracały uwagę na artystyczne fenomeny, takie jak twórczość Pawła Szymańskiego czy Józefa Robakowskiego. Z czasem zakres obowiązków i obszar działania PWA rozszerzał się, a potrzeba archiwizowania i upowszechniania polskiego dziedzictwa audiowizualnego stawała się coraz bardziej paląca. W perspektywie tych zmian i potrzeb 1 kwietnia 2009 r. Polskie Wydawnictwo Audiowizualne decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało przemianowane na Narodowy Instytut Audiowizualny.
Misją statutową NInA było i jest utrwalanie, archiwizacja, i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Instytut prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi.
W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Instytut jest również operatorem Programu Wieloletniego Kultura +, priorytet Digitalizacja, którego celem jest poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym mniejszości narodowych i etnicznych, za pośrednictwem internetu dla mieszkańców Polski, zwłaszcza wsi i małych miast. W latach 2011-2015 odbyło się 5 naborów, dofinansowanych zostało 186 projektów, wydanych zostanie 120 mln zł.
Od początku swojej działalności NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości internetu. Ninateka (www.ninateka.pl) to biblioteka audiowizualna, w której zgromadzono ponad 5025 materiałów, w tym filmy fabularne (np. „Dług” Krzysztofa Krauze), wybitne dokumenty (np. „Z punktu widzenia nocnego portiera” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego), zapisy spektakli (np. „(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego), oper (np. „Król Roger” w reżyserii Mariusza Trelińskiego), a także animacji, słuchowisk, audycji radiowych i telewizyjnych.
Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl) to serwis kształcący świadomych odbiorców muzyki. Na stronie znajdują się filmy, gry, wywiady, biogramy twórców, a przede wszystkim rzetelnie opisane utwory muzyczne. Muzykoteka Szkolna we współpracy z gronem ekspertów stworzyła Kanon – liczący ponad 130 utworów przewodnik po najważniejszych utworach muzyki europejskiej od średniowiecza aż po współczesność.
Dwutygodnik.com to jedno z najważniejszych opiniotwórczych czasopism internetowych w Polsce – na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne. Wydawany przez NInA od 2009 roku, niezmiennie trzyma stronę kultury.