Nie żyje Kenneth Welsh, aktor znany z serialu „Miasteczko Twin Peaks”

Zrzeszający twórców filmowych i telewizyjnych kanadyjski związek ACTRA poinformował, że w czwartek 5 maja w wieku 80 lat zmarł aktor charakterystyczny Kenneth Welsh. W swojej karierze wystąpił w ponad dwustu produkcjach. Jedną z najbardziej pamiętnych ról stworzył w drugim sezonie serialu „Miasteczko Twin Peaks”, gdzie wcielił się w postać nikczemnego agenta FBI Windoma Earla.

Nie żyje Kenneth Welsh, aktor znany z serialu „Miasteczko Twin Peaks”
Kenneth Welsh /fot.PAP/EPA/WARREN TODA

„Oddział ACTRA w Toronto z niezmiernym smutkiem informuje o śmierci Kennetha Welsha. Ken był jednym z najwspanialszych kanadyjskich artystów, który na przestrzeni dekad wcielał się w setki zapadających w pamięć ról. Będzie nam go bardzo brakowało. Składamy wyrazy współczucia jego najbliższym” – poinformował w mediach społecznościowych kanadyjski związek artystów.

Jak przypomina portal „Variety”, Kenneth Welsh, przyszedł na świat w 1942 roku w Edmonton w stanie kanadyjskim stanie Alberta. Po ukończeniu szkoły aktorskiej występował na deskach teatru, gdzie często grał w sztukach Szekspira. Na ekranie telewizyjnym zadebiutował w 1963 roku. W latach 60. ubiegłego wieku wystąpił m.in. w adaptacji „Henryka V” Szekspira, a także w roli D’Artagnana w adaptacji „Trzech muszkieterów”.

W kolejnych latach Welsh występował głównie w kanadyjskich produkcjach, także kinowych, m.in. filmie „Krokodyl Dundee 2”. W 1990 roku został obsadzony w jednej z kluczowych ról drugiego sezonu „Miasteczka Twin Peaks”. Zagrał w nim Windoma Earla, byłego partnera i mentora głównego bohatera serialu, agenta Coopera granego przez Kyle’a MacLachlana. Pojawił się w dziesięciu odcinkach tego serialu w reżyserii Davida Lyncha.

Rola w „Miasteczku Twin Peaks” otworzyła Welshowi drzwi do kariery w Stanach Zjednoczonych. Można go było zobaczyć m.in. w takich filmach jak „Strażnik czasu”, „Wichry namiętności”, „Aviator” czy „Pojutrze”. Wcielał się zarówno w ważne postaci literackie, jak doktor Watson w czterech telewizyjnych filmach o Sherlocku Holmesie, jak i w postaci historyczne, m.in. Thomasa Edisona czy prezydenta Harry’ego S. Trumana.

Przyczyna śmierci aktora nie została podana. Kenneth Welsh pozostawił w żałobie syna Devona, który jest znanym kompozytorem i piosenkarzem. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic