Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

Pokazy walk rycerskich, popisy łuczników konnych czy pokazy umiejętności ptaków drapieżnych znalazły się m.in. w programie Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego na Zamku Królewskim w Łęczycy. Na turniej przybędą członkowie bractw rycerskich z Polski i Czech.

W najbliższy weekend Łęczyca zamieni się w średniowieczny gród, który wypełniają rycerze, damy dworu, giermkowie i rzemieślnicy. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego rycerze rywalizować będą w kilku turniejach, m.in. w konnym turnieju rycerskim, w programie, którego znalazły się np. konkurencje zręcznościowe, bitwy na miecze, prezentacja glejtów rycerzy, atak na saracena, pojedynki na kopie.

Oprócz pokazów walk rycerskich, turyści będą też mogli podziwiać celność oka łuczników podczas turnieju łucznictwa historycznego, w którym udział zapowiedzieli m.in.: instruktorzy łucznictwa historycznego czy producenci replik łuków średniowiecznych. W programie imprezy znalazła się prezentacja arsenału broni palnej, pokaz technik walk średniowiecznej piechoty czeskiej i niemieckiej, zbrojna konfrontacja piechoty husyckiej z landsknechtami jak również pokazy sokolnicze. Pojawić się ma też lekka jazda tatarska i łucznicy angielscy z bronią wykorzystywaną na polu bitwy w XV wieku.

Jak informują organizatorzy turnieju, zaplanowano również spektakl szermierczy w konwencji "gotyckiej powieści grozy".

Publiczność będzie mogła wziąć udział w "zabawach plebejskich", czy konkursach wiedzy. Na dziedzińcu zamkowym znajdą się także warsztaty dawnego rzemiosła oraz kramy "średniowiecznych kupców". Wokół zamku i na rynku starego miasta ustawione będą stoiska z pamiątkami "średniowiecznymi", punkty gastronomiczne oferujące m.in. tradycyjne "staropolskie" potrawy.

Organizatorami turnieju są Urząd Miasta w Łęczycy oraz łęczyckie Muzeum.

Łęczyca leży w północnej części woj. łódzkiego nad rzeką Bzurą. Zamek Królewski został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Umieszczony na sztucznym nasypie i otoczony fosą, wielokrotnie niszczony, został częściowo zrekonstruowany po II wojnie światowej. Z historią zamku wiąże się legenda diabła Boruty, który ponoć od wieków zamieszkuje jego lochy i strzeże skarbów. Muzeum w Łęczycy posiada największą w kraju kolekcję "diabelskich" rzeźb. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic