Informacje

Kto ma szansę na Złotą Palmę w Cannes, czyli co pokochali widzowie

Dodano:
Kto ma szansę na Złotą Palmę w Cannes, czyli co pokochali widzowie

fot.PAP/EPA

Zmagania o Złotą Palmę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes trwają. Polacy kibicują filmowi Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna", który wzbudził zachwyt i owacje po projekcji.

Przepis na świetny film? Przekonujący aktorzy, dobrze napisany scenariusz, uderzające dialogi... Ale także ścieżka dźwiękowa, wystarczy przypomnieć sobie tych, którzy na Festiwalu w Cannes wyróżniają się najlepszą muzyką wśród pretendentów do Złotej Palmy.

Festiwalowi widzowie gromko oklaskiwali w tym roku dwa filmy w konkursowe, w których muzyka gra istotną rolę. Był to rosyjski film z muzyką rockową - "Leto" ("Summer") reżysera Kirilla Serebrennikova oraz wykorzystujący muzykę ludową, a następnie jazzową film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna", podkreśla AFP.

Te dwa filmy pokazują czarno na białym, jak muzykę z Zachodu można było usłyszeć po drugiej stronie żelaznej kurtyny, a więc: w Leningradzie na początku lat 80. lub w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku. Roma Zver, piosenkarz, lider zespołu Zveri, zagrał samego siebie w filmie "Leto". Obraz ten ukazuje, że pierestrojka zaczęła się po części w klubach rockowych, jak ta opisana w filmie, opowiadającym o debiutach radzieckich gwiazd rocka.

Pawlikowski postanowił również stworzyć swoją, związaną z muzyką, bohaterkę, wybierając aktorkę doskonale potrafiącą śpiewać - Joannę Kulig. Zespół ludowy ukazany w "Zimnej wojnie" inspirowany jest prawdziwym zespołem Mazowsze, założonym w 1949 roku, który zawłaszczył komunistyczny rząd, by przekazywać polityczne przesłanie za pośrednictwem bardzo popularnej muzyki, pisze AFP.

Spośród 21 filmów walczących o Złotą Palmę, 19 ma właśnie oryginalną muzykę. Czy to ona będzie wskazówką do przyznania Złotej Palmy? A może, jak wskazuje AFP, walka rozegra się właśnie pomiędzy dwoma filmami: "Leto" i "Zimna wojna"? Rozstrzygnięcie już 19 maja, trzymamy kciuki za film Pawlikowskiego. (PAP Life)

 • 10:21 Sergiusz Prokofiew Symfonia Klasyczna (1)
 • 10:29 Fritz Kreisler Liebesleid
 • 10:42 Eartha Kitt Je Cherche Un Homme (I Want A Man)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic