ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Marta Kubala

Kilkadziesiąt spektakli na jubileuszowym "Kontrapunkcie"

Ponad 50 spektakli, w tym 9 konkursowych, będą mogli obejrzeć w dniach 17-26 kwietnia widzowie podczas jubileuszowego 50. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Część przedstawień tradycyjnie już zostanie zaprezentowana w Niemczech.

O Grand Prix konkursu - przyznawane przez publiczność - walczyć będą spektakle teatrów polskich, ale także z Niemiec i Belgii - poinformowali dziennikarzy we wtorek organizatorzy imprezy.

Międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. reżyser Anna Augustynowicz, norweski krytyk teatralny Knut Ove Arntzen oraz widzowie, ocenią m.in. spektakle Teatru Polskiego z Bielska Białej "Ifigenia" Eurypidesa i Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu "Obwód głowy".

O nagrodę ubiegać się też będą artyści krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa w spektaklu "Koncert życzeń" czy Deutsche Theater Berlin, którzy swój projekt "Piękno Berlina Wschodniego" pokażą podczas Dnia Berlińskiego, zaplanowanego na 23 kwietnia.

Po raz pierwszy w tym roku jeden ze spektakli - "Wycinka/Holzfallen" Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Krystiana Lupy zostanie zaprezentowany w przygranicznym Schwedt.

Jak zawsze w czasie festiwalu odbędzie się spotkanie krytyków, badaczy i praktyków teatralnych, którzy tym razem podejmą dyskurs o festiwalach teatralnych.

"Nie chcemy jubileuszu pięćdziesięciolecia festiwalu celebrować dla niego samego. Chcemy podjąć temat festiwalu jako zjawiska kulturalnego" - podkreśliła dyrektor imprezy Anna Garlicka.

"Kontrapunkt" to nie tylko spektakle teatralne, ale także liczne imprezy towarzyszące: koncerty, dyskusje panelowe, widowiska plenerowe, wideoinstalacje, wystawy i noc performerów.

W sobotnią noc 18 kwietnia odbędzie się impreza towarzysząca przeglądowi pod hasłem "Północ teatrów" - swoje spektakle pokażą szczecińskie sceny.

Festiwalowi towarzyszyć będzie "Mały Kontrapunkt", czyli projekt skierowany do dzieci i ich rodziców. Zacznie się 17 kwietnia i potrwa trzy dni, podczas których mali widzowie przeżyją swa przygodę z teatrem. W tym roku, dzięki projektom międzynarodowym, oprócz spektakli teatrów z regionu najmłodsi będą mieć okazję zobaczyć występy aktorów z państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Węgier, Czech i Słowacji.

W finale festiwalu wystąpi Jan Peszek z projektem "Jan Peszek. Podwójne solo", w trakcie którego zostanie zaprezentowany grany od 38 lat kultowy "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera oraz nowe solo "Dośpiewanie. Autobiografia".

"Kontrapunkt" to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa "Kontrapunkt" oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic