Julianne Moore gwiazdą serialu o zaginionym obrazie Leonarda da Vinci

Film dokumentalny „Zaginione dzieło Leonarda da Vinci” z 2021 roku będzie źródłem inspiracji dla powstającego właśnie serialu fabularnego, w którym w roli głównej wystąpi laureatka Oscara za film „Motyl Still Alice”, Julianne Moore. Serial poświęcony będzie długo uznawanemu za zaginiony obrazowi „Salvator Mundi” („Zbawiciel świata”), który stał się najdroższym obrazem w historii.

Julianne Moore gwiazdą serialu o zaginionym obrazie Leonarda da Vinci
Juliane Moore /PAUL ZINKEN /PAP/EPA

Jak informuje portal Deadline, Julianne Moore wcieli się w serialu w rolę Dianne Modestini, która zajęła się renowacją dzieła wystawionego pierwotnie na aukcji za tysiąc dolarów. Wkrótce o obrazie mówił już cały świat, a to prawdopodobnie ostatnie dzieło w karierze Leonarda da Vinci namalowane w podobnym okresie, co „Mona Lisa”, zostało sprzedane na nowojorskiej aukcji za 450 milionów dolarów w 2017 roku.

Pomiędzy odnowieniem obrazu a jego sprzedażą, wydarzyło się bardzo wiele. Nie zabrakło nagłych zwrotów akcji, kontrowersji i tajemniczych zdarzeń związanych z artystycznym półświatkiem. Modestini, żona umierającego legendarnego konserwatora dzieł sztuki, rozpoczęła pracę nad obrazem, który w niczym nie przypominał dzieła sprzedanego za blisko pół miliarda dolarów. Pod wierzchnią warstwą obrazu znalezione zostały przez nią jednak ślady wskazujące na arcydzieło. Według sceptyków, w odnowionej przez Modestini wersji obrazu, większość malowidła była jej autorstwa, a tylko nieliczne fragmenty namalował Leonardo.

Nie wiadomo, kto ostatecznie zakupił obraz „Salvator Mundi”. Powszechnie uważa się, że kupcem był książę Arabii Saudyjskiej, Mohammed bin Salman. Czy dokonał interesu życia, czy może zakupił mało warty obraz? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć twórcy przygotowywanego serialu.

Moore nie tylko wystąpi w roli głównej, będzie też pełnić funkcję producentki wykonawczej. Serial wyreżyserują John Requa i Glenn Ficarra, u których wystąpiła już w komedii „Kocha, lubi, szanuje”. Showrunnerką będzie autorka scenariusza pilotowego odcinka, Gillian Weeks. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic