Informacje

Jane Fonda na liście 100 najbardziej inspirujących kobiet według BBC

Dodano:
Jane Fonda na liście 100 najbardziej inspirujących kobiet według BBC

fot.PAP/EPA

W tym roku nazwiska tych 100 kobiet są wybrane według pewnego klucza. Są to kobiety, które przewodzą zmianom i wprowadzają zmiany w tych burzliwych czasach. Aktorka została wyróżniona m.in. za swoją walkę ze zmianami klimatycznymi.

"Nie możemy pozostawić młodym ludziom samodzielnej walki o swoją przyszłość" - powiedziała Jane Fonda, gdy rok temu wraz z organizacją Oil Change International protestowała przed budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie. Zdjęcia z tej manifestacji obiegły świat, gdyż aktorka znalazła się wśród aresztowanych protestujących. Jednak mimo to zapowiadała dalsze protesty.

"Zdecydowałam, że muszę opuścić swoją strefę komfortu, zaangażować się w obywatelskie nieposłuszeństwo i zaryzykować aresztowanie, ponieważ musimy zintensyfikować działania. To prawdziwy kryzys" – mówiła później w rozmowie z CBC. "To niezłe doświadczenie wiedzieć, że jesteś bezsilny, że zostałeś zakuty w kajdanki i że byłeś całkowicie pod kontrolą policji" - dodała.

W tej samej rozmowie przyznała, że siła protestu nie zmieni polityki z dnia na dzień, ale przywołuje „sławę”, która, jak mówi, jest ważna, aby zmotywować innych do działania zgodnie z ich przekonaniami. Ta postawa nie jest niczym nowym dla aktorki, która przez ponad 50 lat demonstrowała m.in. na rzecz praw kobiet i rdzennych mieszkańców. "Nie jestem miękką hollywoodzką córką Henry'ego Fondy" – zapewniała. I nie kłamała. Ta postawa towarzyszy jej do dziś.

Zapytana w rozmowie z "Harper's Bazaar", co nieustannie motywuje ją do walki powiedziała: "Chcę móc dobiec końca życia i czuć, że zrobiłam wszystko, co w mojej mocy" .

"To, co motywuje mnie do kontynuowania działalności jako aktywistki, to stawka. Stawką jest to, czy będzie przyszłość, w której warto żyć. A jeśli to nie jest motywacja, to nie wiem, co nią jest" – dodała. (PAP Life)

 • 04:17 Nigel Hess Ladies in Lavender
 • 04:21 Camille Saint-Saens Karnawał zwierząt (fragmenty)
 • 04:27 Jiri Antonin Benda 8 Symfonia D-Dur (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic