James Cameron wyrzucił gotowy scenariusz „Avatara 2”. Skąd taka szokująca decyzja?

James Cameron jest niewątpliwie wielkim reżyserem i scenarzystą, dążącym do perfekcji. Jego film „Avatar” ponownie trafił do kin, a już w grudniu, po latach oczekiwania zobaczymy „Avatara 2”. Zastanawialiście się, jak Cameron tworzy scenariusze?

James Cameron wyrzucił gotowy scenariusz „Avatara 2”. Skąd taka szokująca decyzja?
Fot.Disney/Materiały prasowe

Wyrzucił scenariusz

Twórca filmowy opowiedział podczas wywiadu dla brytyjskiego „The Times”, jak tworzył scenariusz do filmu „Avatar 2: Istota wody”. Może to wydawać się szokujące, ale na pewnym etapie prac nad produkcją Cameron zdecydował, że gotowy scenariusz musi trafić do kosza. Twórca po raz kolejny udowodnił, że liczy się dla niego przede wszystkim jakość i dopracowanie poszczególnych elementów filmu, wystarczy wspomnieć chociażby efekty specjalne w „Avatarze”.

Kryteria dobrego filmu

James Cameron w swojej wypowiedzi wyjaśnia, na czym polega kreowanie świetnej historii w filmie:

Wszystkie filmy działają na kilku różnych poziomach. Pierwszy z nich jest bardzo powierzchowny, dotyczy postaci, problemów i ich rozwiązania. Kolejnym poziomem jest tematyka. Musimy zadać sobie pytanie: Co film stara się przekazać widzom? Trzeci poziom dotyczy podświadomości i „Avatar” działał także na tym poziomie. Napisałem cały scenariusz kontynuacji, przeczytałem go i zdałem sobie sprawę, że nie udało mu się osiągnąć poziomu trzeciego. To był koniec, musieliśmy wszystko zacząć od nowa. A to wszystko zajęło nam rok.

Chociaż twórca odniósł swoje rady tylko do filmu, śmiało można stwierdzić, że część spostrzeżeń znajdzie idealne zastosowanie zarówno w literaturze, jak i innych dziedzinach sztuki.

Fabuła i obsada

Historia opowiedziana w filmie „Avatar: Istota wody” rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. To opowieść o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć.

W nowej produkcji wystąpią: Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Cliff Curtis, Joel David Moore, CCH Pounder, Edie Falco, Jemaine Clement i Kate Winslet. „Avatar 2: Istota wody” trafi do kin już 16 grudnia 2022 roku.

Autor: Judyta Nowak - RMF Classic

James Cameron zawsze kręci filmy z rozmachem. Sprawdźcie, jak powstał „Avatar”
„Avatar” stał się najbardziej dochodowym filmem w historii kina, wyprzedzając inną produkcję Jamesa Camerona - „Titanica”. Historia rozgrywająca się na „Pandorze” osiągnęła nie tylko sukces finansowy, „Avatar”...

 

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic